Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming
Článek Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming

Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming

Adam Vágner

Adam Vágner

31. 5. 2018 08:00 34

Seznam kapitol

1. Asus RX Vega 56 O8G – představení a parametry 2. Asus ROG Strix Vega 56 O8G – detaily 3. Testovací sestava 4. Ashes of the Singularity (Win 10, DX12) 5. Dirt Rally (Win 10) 6. Doom (Win 10, OGL+Vulkan) 7. Far Cry 4 (Win 10) 8. Far Cry Primal (Win 10) 9. Fallout 4 (Win 10) 10. GTA V (Win 10) 11. Metro 2033 Redux (Win 10) 12. Metro Last Light Redux (Win 10) 13. Rise of the Tomb Raider (DX12, Win 10)
14. Star Wars Battlefront (Win 10) 15. Tom Clancy´s The Division (Win 10, DX11 + DX12) 16. The Witcher 3: Wild Hunt 17. Chování boost v benchmarku AvP 18. Chování boost v Crysis 19. Teploty 20. Chování ventilátorů 21. Hlučnost 22. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 23. Spotřeba a poměr výkon/watt v Crysis 24. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 25. Závěrečné shrnutí

Referenční Radeon RX Vega 56 není příliš vydařenou kartou – stejně jako většinu výkonných karet navržených přímo AMD či Nvidií jej sráží nedostatečně výkonné a zároveň hlučné dvouslotové chlazení. U nereferenčních karet se ale výrobci nemusí příliš omezovat. Jak dopadne Vega 56, pokud na ni posadíte 30cm tříslotové monstrum?

Reklama
Reklama

Pokud jste si proklepali grafy, asi už tušíte. Jestli nějaké karty opravdu doplatily na kryptoměnovou horečku, jsou to právě Radeony RX Vega. Referenční karty měly docela děsivé chlazení a dřív, než jsme se dočkali karet se slušným chlazením, jako je Strix RX Vega 56, byly sklady beznadějně prázdné. Dnes se pomalu plní, ale některé ceny jsou vážně děsivé.

Nevím, jestli je to tím, že jsou GeForce lépe dostupné, anebo tím, že samo AMD nemá přílišný zájem na tom, aby se Radeony prodávaly ve velkém, anebo tím, že AMD spoléhá na to, že Vega je pro těžaře dnes už o mnoho atraktivnější zboží než GeForce, anebo je prostě cena na hranici výrobních nákladů a AMD ji nechce dotovat, ale... No Radeon Vega 56 od Asusu je karta se suverénně nejhorším poměrem cena/výkon, který v grafech najdete, což je u grafik, které nenabízejí zdaleka nejvyšší výkon, hodně nezvyklé.

Nabízí výkon podobný GTX 1070 Ti, jenže ty pořídíte i o šest tisíc levněji. A když se podíváte do historie cen, tak to nikdy lepší nebylo, spíše naopak. A v obchodech najdete hromadu GTX 1080, které jsou už o poznání výkonnější a přitom stojí o pár tisíc méně.

Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming

Asi to nemá cenu dál rozmazávat – kvůli ceně je karta zajímavá možná pro někoho, kdo má jinak kompletní výbavu v designu ROG a potřebuje ji na doplnění prosvícené sestavy ve stejném stylu – a vysloveně kvůli odporu k Nvidii nepořídí raději o dva tisíce levnější Strix GTX 1080, který nabídne obdobné funkce, lepší provozní vlastnosti a výrazně vyšší výkon.

Pro normálního hráče v současnosti tato karta rozhodně nemá smysl (zejména s ohledem na poměr cena/výkon a to, že její aktuální cena už nemá daleko od segmentu, ve kterém už se pohybují GTX 1080 Ti). Umím si představit, že ji někdo bude chtít kvůli specifickým výpočtům, snad ještě nadšení počítačoví šťouralové si ji můžou pořídit na hraní (a tím opravdu nemyslím na hry) a jinak už mě opravdu nenapadá, proč ji momentálně pořizovat – přinejmenším dokud se její cena nedostane na aspoň trochu konkurenceschopnou úroveň.

Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G
KLADY
Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming
Test Asus ROG Strix RX Vega 56 O8G Gaming
ZÁPORY
výrazně tišší chlazení než referenční karta spotřeba
nepříliš hlučná v zátěži, výrazně tišší než referenční karta cena, poměr cena/výkon
při nízké zátěži chlazená pasivně intenzivně bzučící cívky
výkonný chladič s velkou rezervou malý nárůst výkonu proti referenční kartě
Orientační cena s DPH: 19 600 Kč

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning