Test čtveřice Radeonů HD 7870 — kterou značku zvolit? | Kapitola 3
Seznam kapitol
Při výběru grafické karty je potřeba vybrat nejen modelovou řadu, ale také konkrétní model. Pokud nechcete referenční verzi, nabízí výrobci celou řadu upravených karet. Z modelové řady AMD Radeon HD 7870 jsme proto čtyři takové karty vyzkoušeli — Asus DirectCU II, Gigabyte OC Edition, MSI Hawk a Sapphire OC Edition.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…


28nm jádro Pitcairn s 2,8 miliardami tranzistorů je u Radeonu HD 7870 plně aktivní. Uživatel má tedy k dispozici 1280 unifikovaných shaderů, 80 texturovacích jednotek a 32 ROP jednotek. Proti referenční verzi jej Asus taktuje na vyšší frekvenci — 1,1 GHz místo původních 1,0 GHz.
Karta je dále osazena paměťovými čipy společnosti Hynix s označením H5GQ2H24MFR-T2C. Tyto moduly v dnešní době používá velká většina grafických karet a dle výrobce mají tyto moduly zvládat frekvenci až 5 GHz efektivně. Na tuto frekvenci je nastavil i Asus (referenční verze je navržena na 4,8 GHz).

Chladič DirectCU druhé generace používá velké množství alternativních karet Asus. Své jméno má podle přímého dotyku měděných heatpipe s jádrem, díky čemuž by mělo docházet k efektivnějšímu rozvodu tepla na celý chladič. Heapipe jsou celkem tři a jsou relativně dobře rozložené, takže odvádí teplo na celou plochu hliníkových žeber. Ty následně profukuje dvojice 80mm ventilátorů se společným 5pinovým napájecím konektorem. Díky tomu je možné chladič regulovat a sledovat jeho rychlost.
Kromě tepla od jádra chladič odvádí teplo také od jedné řady paměťových čipů, další čtyři moduly a napájecí kaskáda však chlazeny nejsou.

Nakonec uvádím souhrnný screenshot z programu GPU-Z, který ukazuje plné parametry karty. Cena upraveného Asusu se pohybuje okolo 7800 korun s daní.