Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou | Kapitola 2

Adam Vágner

Adam Vágner

10. 4. 2017 12:00 13

Seznam kapitol

1. ICX Cooling: teploty pod drobnohledem 2. Proč oddělené chlazení a jak to funguje? 3. EVGA GF GTX 1080 SC2 Gaming,  8GB GDDR5X, iCX 4. Testovací sestava 5. Ashes of the Singularity (Win 10, DX12) 6. Dirt Rally (Win 10) 7. Doom (Win 10, OGL+Vulkan) 8. Far Cry 4 (Win 10) 9. Far Cry Primal (Win 10) 10. Fallout 4 (Win 10) 11. GTA V (Win 10) 12. Metro 2033 Redux (Win 10) 13. Metro Last Light Redux (Win 10) 14. Rise of the Tomb Raider (DX12, Win 10) 15. Star Wars Battlefront (Win 10) 16. Tom Clancy´s The Division (Win 10, DX11) 17. The Witcher 3: Wild Hunt 18. Total War: Warhammer (Win 10, DX12)
19. World of Tanks 9.15.1 (Win 10) 20. Aliens vs. Predator Benchmark (Win 8.1) 21. Battlefield 4 (Win 8.1) 22. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover (Win 8.1) 23. Crysis 3 (Win 8.1) 24. Grid 2 (Win 8.1) 25. Metro: Last Light (Win 8.1) 26. World of Tanks 9.1 (Win 8.1) 27. Boost a chování karty v Aliens vs. Predator 28. Boost a chování karty v Bioshock Infinite 29. Boost a chování karty v Crysis 30. Teploty 31. Chování ventilátorů 32. Hlučnost 33. Spotřeba, poměr výkon/watt 34. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 35. Závěrečné shrnutí

EVGA uvedlo na trh novou modelovou řadu karet s dovětkem ICX, která počítačovým kutilům a ladičům nabízí nebývalé možnosti monitoringu a nastavení regulace chlazení. Podrobné informace o teplotách získáte díky devíti teplotním snímačům a regulaci vyladíte k obrazu svému díky možnosti nezávislého ovládání ventilátorů.

Reklama

Proč oddělené chlazení?

Od doby, co výrobci GPU zavedli inteligentní přetaktování karet, které udržuje grafický čip na nastavené teplotě, už nebývá GPU na kartách nutně nejžhavější součástkou. Dvojnásob to platí u karet s monstrózními chladiči, které dokážou teplotu GPU udržet i na nízkých hodnotách kolem 60–70 °C. Nejvyšších teplot často dosahuje právě napájecí kaskáda, která je, alespoň co se regulace chlazení týká, spíše stranou zájmu výrobců grafických karet. V současnosti se otáčky ventilátorů na kartách řídí prakticky výhradně teplotou grafického čipu.

U většiny grafik ani nemáte jak zjistit, jaká je aktuální teplota VRM. Na některých Radeonech je teplotní snímač, ale i u nich se otáčky ventilátoru řídí teplotou GPU.

A tak se EVGA pustilo cestou téměř neprobádanou a na grafickou kartu přidalo spoustu senzorů, podle kterých řídí otáčky ventilátorů. Téměř neprobádanou cestou říkám proto, že nejde o první pokus svého druhu. Možná si ještě vzpomenete na recenzi GTX 980 Gaming od MSI, která kartu s podobnou technologií kdysi uvedla na trh také. Oproti řešení od EVGA bylo vše o něco jednodušší a svéhlavější – karta sice nastavuje otáčky zadního ventilátoru v závislosti na teplotě VRM, ale přes dodávané aplikace nemáte přístup k teplotám z čidla a není ani nějaká pokročilejší možnost, jak otáčky ventilátorů regulovat. K nastavení otáček druhého ventilátoru slouží jednoduchá aplikace, která vám dovolí jenom vypínat a zapínat technologii Zero Frozr a otáčky ventilátorů nastavit na jednu hodnotu natvrdo. Ale to už je podrobněji probrané v její recenzi.

EVGA celou myšlenku rozvinulo a posunulo dál. Na kartě přibyly další mikrokontroléry a teplotní snímače rozdělené do tří skupin – jednu tvoří teplotní senzory grafického čipu (kromě vestavěného přibyl ještě jeden externí snímač), trojice senzorů hlídá teplotu pamětí a pět jich je v oblasti napájecí kaskády.

Jednotlivé ventilátory pak mají samostatnou regulaci a každý z větráků se stará o teplotu ve své části karty.

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz

Chování regulace můžete potom nastavit v aplikaci EVGA Precision. Ta kvůli novým kartám z řady ICX doznala řady změn. Nalevo přibylo tlačítko sensor, které otevírá panel s přehledným zobrazením teplot na jednotlivých senzorech (na obrázku uprostřed).

V pravém spodním rohu Precision jsou pak ovládací prvky ventilátorů. Výkon každého z ventilátorů můžete buď nastavit ručně, anebo je nechat běžet v automatickém režimu, kde se řídí zvolenými křivkami (ty otevřete tlačítkem curve) v závislosti na teplotě.

Dále máte možnost klepnutím na řetízek mezi tlačítkem GPU a Power přepínat mezi režimem s nezávislou regulací obou ventilátorů a režimem linked, kde funguje chlazení víceméně klasicky – otáčky druhého ventilátoru jsou řízené v závislosti na prvním, se kterým je „propojený“.

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz

Na dalším obrázku je vidět přesnější umístění snímačů. U GTX 1080 je jich celkem devět, u slabších modelů jich může být méně).

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz

Snímače jsou umístěné tam, kde při dlouhodobých testech poskytovaly nejpřesnější výsledky. Letmé přeměření IR teploměrem nějakou významnou odchylku neukázalo, rozdíl byl v řádech jednotek stupňů (ale přesnému měření stojí v cestě na horní straně chladič a spodní backplate).

Údaje z čidel a otáčky obou ventilátorů jsou v EVGA Precision přístupné obdobně jako všechny ostatní hodnoty, lze je tedy zobrazit na OSD a zaznamenávat do logu.

Každá ze skupin senzorů má pak na boku karty samostatnou diagnostickou LED, která může měnit barvy v závislosti na teplotě – G signalizuje teplotu GPU, P jako Power je pro napájení a M ukazuje teplotu pamětí.

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz

LED může nabývat tří stavů – dokud je teplota pod 60 °C, signalizuje nízkou teplotu (standardně modrá), mezi 60 a 83 °C je LED zelená a při překročení 83 °C se LED rozsvítí červeně.

Barvu LED v jednotlivých stavech můžete upravit i ve firemní aplikaci EVGA Precision. Karta si ji potom pamatuje i bez instalace softwaru. Hranice teplot ale (aspoň ve stávající verzi) nezměníte.

Test EVGA GTX 1080 SC2 iCX: karta pod dokonalou kontrolou
i Zdroj: PCTuning.cz

Když už jsme u toho podsvícení, vedle záložky Thermal LED si můžete všimnout ještě Appearance LED, která umožní měnit barvu a režim podsvícení chladiče. Tato záložka je ale přístupná jen u dražších modelů s RGB LED (např. FTW2), u naší SuperClocked 2, která má jen bílé podsvícení, byla „vyšeděná“. Přes Precision tedy testované karty nezměníte. Pokud vám ale stálá bílá nevyhovuje, můžete nastavení změnit klasicky přes GeForce Experience (resp. přes applet LED Visualiser) obdobně jako u referenčních GeForce – zapnout, vypnout, změnit intenzitu anebo nastavit některou z možností pulzování. Pokud se bez RGB podsvícení neobejdete, dávejte si na to pozor ve specifikacích jednotlivých modelů.

To by bylo k teorii kolem regulace, teď už pojďme k samotné kartě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama