PCTuning Článek

Test Pentium G3258: levná taktovací mánie i u Intelu

michal-simonek
Michal Šimonek
8. 9. 2014 01:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení Pentia a hurá na testy 2. Balení procesoru a sestava 3. Měření výkonu CPU - paměťový subsystém a výpočty 4. Testy CPU - výpočty a komplexní výkon 5. Měření výkonu CPU – rendering a komprese 6. Měření výkonu CPU - šifrování, foto a práce s videi 7. Herní testy s R9-270X DCII - benchmarky
8. Výkonové testy s R9-270X DCII - hry 9. Měření výkonu s R9-270X DCII - moderní hry 10. Provozní vlastnosti 11. Přetaktování: levná deska s čipsetem B85 a BOX 12. Přetaktování: Deska střední třídy se Z97 – M7H 13. Závěrečné zhodnocení

Posledních pár let bylo taktování doménou procesorů AMD, u Intelu bylo možné jen u drahých Core i5 a i7 z edicí „K“ či Extreme. Příznivci přetaktování zklamaní přístupem Intelu jen vzpomínali na Core 2 Duo či architekturu Nehalem. S příchodem G3258 se to mění. A protože jde o levný procesor, zkusili jsme taktovat i na levné desce.

Reklama
Reklama

Ještě před samotným přetaktováním se podíváme na provozní vlastnosti. Při TDP procesoru se dalo očekávat, že bude Pentium G3258 úsporný kus křemíku, a to se taky potvrdilo. Pro provoz mainstremového počítače s tímto procesorem vám bohatě postačí kvalitní 350W zdroj (pochopitelně je třeba brát v potaz i požadavky grafické karty).

Provozní vlastnosti

Příkon sestavy jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R15 (jelikož nejvyšší zaznamenaný příkon byl třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější hodnota!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při zátěži v LINX nebo PRIME.

Menší rozdíly mezi jednotlivými čipy bude dělat i kusovost procesorů a použité základní desky.Pentium G3258 je velmi úsporný procesor, při zátěži CPU si řekne pouze o nějakých 105 W. Zde není co dodat!

Teploty

Teploty jsem měřil na jednotlivých jádrech v Coretemp. Mnozí používají na Intel realtemp, já zůstal věrný na obou platformách taktéž spolehlivému Coretempu. Nemá cenu ani říkat, že v klidu procesor ani nehřeje. V zátěži se procesor odhodlal topit na pouhých 45°C. To je prostě nic a uchladíte ho i boxovaným chladičem bez potíží. Zajímavější je to ovšem při přetaktování, to je již v dalších dvou kapitolách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning