PCTuning Článek

Test Pentium G3258: levná taktovací mánie i u Intelu

michal-simonek
Michal Šimonek
8. 9. 2014 01:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení Pentia a hurá na testy 2. Balení procesoru a sestava 3. Měření výkonu CPU - paměťový subsystém a výpočty 4. Testy CPU - výpočty a komplexní výkon 5. Měření výkonu CPU – rendering a komprese 6. Měření výkonu CPU - šifrování, foto a práce s videi 7. Herní testy s R9-270X DCII - benchmarky
8. Výkonové testy s R9-270X DCII - hry 9. Měření výkonu s R9-270X DCII - moderní hry 10. Provozní vlastnosti 11. Přetaktování: levná deska s čipsetem B85 a BOX 12. Přetaktování: Deska střední třídy se Z97 – M7H 13. Závěrečné zhodnocení

Posledních pár let bylo taktování doménou procesorů AMD, u Intelu bylo možné jen u drahých Core i5 a i7 z edicí „K“ či Extreme. Příznivci přetaktování zklamaní přístupem Intelu jen vzpomínali na Core 2 Duo či architekturu Nehalem. S příchodem G3258 se to mění. A protože jde o levný procesor, zkusili jsme taktovat i na levné desce.

Reklama
Reklama

Pentium jako jediný z dnes testovaných procesorů nemá instrukční sadu AES, což se na výkonu podepsalo..

I zde je šifrování dat s instrukcí AES, ale ztráta je ještě přijatelná.

Praktický test komprese balíčku znamenal mezi procesory jen malé rozdíly. I když u Pentia přeci jen posečkáte o nějaké desítky sekund navíc.

Převod fotografiíí v poloprofesním Sigma Photo Pro se daří lépe Intel procesorům. Test sice zatěžuje více vláken, ale nikterak hloubkově. Pentium tak neztrácí ani na Core i7 drahocený čas.

Ruku v ruce s tím souvisí úprava v Zoneru. Rozdíly jsou malé, ale rozhodně překvapí výhra A10-6800K. Tehdy jsem čas přeměřeoval několikrát, abych uvěřil... Pentium si vybojovalo druhé místo spolu s A10-7850K. řekl bych, že Zoneru v tomto převodu příliš nesvědčí vyšší počet vláken než čtyři (viz výsledek FX-6300 a i7-4770K).

První průběh testu je méně náročný na CPU, ale přesto se používá také...

V simulaci enkódování videa x264 na velmi vysoké rozlišení je každé FPS k dobru. Zde se hodí alespoň čtyřvláknové procesory.

Praktický převod videa pro youtube je doménou mnohovláknových procesorů.

Intel Pentium G3258 je i přes svůj skvělý jednovláknový výkon často poslední, počet programů využívajících alespoň částečně více jader je více rozšířený. Přesto všechno lze najít situace, kdy Pentim výrazně neztrácí jak na Core i3, tak na APUčka. V čistém jednovláknu je znát síla architektury a kdyby Pentium už v základu mělo vyšší takty, bál by se o prvenství single threadu i samotný král Core i7. Ještě že má toto Pentium odemčený násobič :-)...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning