Test Pentium G3258: levná taktovací mánie i u Intelu
Seznam kapitol
Posledních pár let bylo taktování doménou procesorů AMD, u Intelu bylo možné jen u drahých Core i5 a i7 z edicí „K“ či Extreme. Příznivci přetaktování zklamaní přístupem Intelu jen vzpomínali na Core 2 Duo či architekturu Nehalem. S příchodem G3258 se to mění. A protože jde o levný procesor, zkusili jsme taktovat i na levné desce.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Červen byl ve znamení největší hardwarové výstavy – Computex 2014. Intel na ní představil nejen speciální edici Haswellu nazvanou Devils Canyon, ale bez větších fanfár vydal i velmi zajímavý procesor Intel Pentium G3258 Anniversary Edition. Ten, jak název vypovídá, měl upozornit na dvacet let značky Pentium.
O Haswellech se na Pctuningu už psalo několikrát, zde je souhrn všech článků věnovaných tomuto procesoru:
- Recenze Intel Core i7-4770K
- Demontáž IHS (delid) u procesorů Haswell – vyplatí se?
- Jak přetaktovat procesory Haswell – podrobný návod
- Recenze Intel Core i7-4790K
- Vliv nastavení DDR3 pamětí na výkon Haswellu
- recenze Intel Core i3-4150
Intel Pentium G3258 je model, který spadá pod Haswell refresh. Snad i díky existenci tohoto procesoru dnes můžeme taktovat nejen na klasických deskách čipsetu Intel Z97, ale se správným BIOSem a verzí MEI i na některých deskách čipsetů H81, B85 a H97.

Výrobci desek si s BIOSy poradili. My si dnes ukážeme krom klasických testů právě i přetaktování ve dvou krocích. První bude na dražší desce mainstremu čipsetu Z97, druhý na levné B85 a navíc ještě s boxovaným chladičem.
Přeci jen, většina kupujících Pentia bude mít omezenější rozpočet a ušetřené peníze investuje například do grafické karty. Ve střední třídě grafických karet je pak každá koruna navíc poznat (i oproti levnějším deskám se Z97 ušetříme 500,- korun za chladič a více než tisíc korun za desku B85 čipsetu vůči levným Z97).

Podívejme se na nutné specifikace procesoru. Pentium má dvě jádra, funkci hyperthreading byste hledali marně.
Základní takt procesoru činí 3,2 GHz a procesor disponuje pamětí třetí úrovně o velikosti 3 MB (oproti Athlonům na bázi APU, jež L3 cache postrádají, je to trochu výhoda). Procesor komunikuje s okolím přes sběrnici DMI druhé generace. U Pentia byly osekány i některé instrukční sady, AVX ani AES zde nenajdete. Udávaný příkon včetně iGPU je pěkných 53 W.

Procesorový řadič je schopen pracovat až s 32 GB paměti DDR3. Oficiálně jsou provozovány na 1333 MHz, ale z vlastní zkušenosti vím, že zvládne v dualchannel i paměti profilu XMP 2666 MHz. Pokud se někdo rozhodne využívat grafické jádro, to má svůj takt mezi 350 až 1100 MHz. Podporuje technologii Intel Quick Sync anebo například zapojení tří monitorů.

Procesor však umí virtualizaci VT-x a pracuje s úsporným nastavením EIST stejně jako modely Core i3, Core i5 a Core i7. Další podporované technologie vidíte v tabulce níže.

Stručné shrnutí klíčových vlastností
- CPU je vyrobený 22nm tehcnologií a pracuje na základním taktu 3.2 GHz
- CPU postrádá funkci hyperthreading, chybí instrukce AVX, AES
- sdílená L3 cache má kapacitu 3 MB pro dvě jádra
- integrovaný PCIe 3.0 řadič v procesoru
- GPU část Intel HD graphics má frekvenci od 350 po 1100 MHz
- podpora SSE 4.1/4.2, virtualizace VT-x
- podpora Displayport 1.2, AMD Eyefinity, podpora 4K videa, podpora UVD a VCE
- TDP je pouze 53 W
- podpora čipsetů Intel H81, B85, Z97, H97, Z97, patice LGA 1150
- bonus v podobě otevřeného násobiče pro vysoké taktování