PCTuning Článek

Test Pentium G3258: levná taktovací mánie i u Intelu

Michal Šimonek
Michal Šimonek
8. 9. 2014 03:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení Pentia a hurá na testy 2. Balení procesoru a sestava 3. Měření výkonu CPU - paměťový subsystém a výpočty 4. Testy CPU - výpočty a komplexní výkon 5. Měření výkonu CPU – rendering a komprese 6. Měření výkonu CPU - šifrování, foto a práce s videi 7. Herní testy s R9-270X DCII - benchmarky
8. Výkonové testy s R9-270X DCII - hry 9. Měření výkonu s R9-270X DCII - moderní hry 10. Provozní vlastnosti 11. Přetaktování: levná deska s čipsetem B85 a BOX 12. Přetaktování: Deska střední třídy se Z97 – M7H 13. Závěrečné zhodnocení

Posledních pár let bylo taktování doménou procesorů AMD, u Intelu bylo možné jen u drahých Core i5 a i7 z edicí „K“ či Extreme. Příznivci přetaktování zklamaní přístupem Intelu jen vzpomínali na Core 2 Duo či architekturu Nehalem. S příchodem G3258 se to mění. A protože jde o levný procesor, zkusili jsme taktovat i na levné desce.

Reklama
Reklama

Výkon a přetaktování

Po extrémním Core i7-5960X přišel na řadu i hráč z opačného pole. A celkově také nezklamal.

Po stránce výkonu se jedná spíše o slabší řadu procesorů, na dnešní dobu však zcela postačuje a poradí si v domácnosti se vším nutným. Z vlastností je nejzajímavější vysoký výkon jednoho jádra, který částečně kompenzuje nízký počet pouhých dvou jader.

Logicky potom zaostává pak v intenzivní vícevláknové zátěži, ale pro ni není tento procesor určený.

Obrovským bonusem je možnost taktování. A to skutečně vysokého přetaktování. Díky nižší plošné výhřevnosti, než mají Core i5 a Core i7, se nemusíte bát posunout hranici přidaného napětí. Do 1,4 V je procesor stále lehce uchladitelný i s průměrným chladičem, topit začíná okolo 1,44 V. Dokonce i s boxovaným chladičem si člověk užije určitou zábavu taktování.

Vlastnosti procesoru

Procesor spadá do nižší třídy, přesto je to malý velký bojovník. Předně je to solidní základ určený do patice LGA 1150, který můžete později upgradovat na výkonnější procesor. Při možnostech tohoto Pentia se ale jako další rozumný upgrade přinejmenším Core i5.

Výměna přetaktovaného Pentia G3258 za Core i3 by se vám téměř nevyplatil (jediným rozumným důvodem pro takový upgrade mohou být třeba instrukce, které Pentiu schází, ale Core i3 už je podporuje).

Dále se jedná o unikátní kousek, těžko říci, zda Intel ještě vydá v blízkých letech odemčené Pentium. Dalším plusem je pochopitelně nízké zahřívání i spotřeba. Postačí vám proto levná deska čipsetu B85, H81 anebo H97.

I přesto doporučuji, abyste si předem pohlídali možnosti taktování na deskách a potřebné informaci si našli u výrobců desek či v diskuzních fórech. V žádném případě potom nedělejte aktualizaci Intel Management Interface.

Samotná cena procesoru okolo 1700 korun je potom velmi příznivá. Konkurenci tudíž tento procesor určitě netěší.

Subjektivní názor

Co dodat na závěr? Procesor je opravdu hračka ladičů a nadšenců, kteří jej spojí s dražší základní deskou a třeba podrobí i extrémnímu taktování. Přetaktování o 1600 MHz je doslova masivní, díky menší výhřevnosti lze dosáhnout na vzduchu více než s Core i7.

Zároveň je to dobrá volba pro všechny s omezeným rozpočtem, kteří investují do levnější základní desky (pozor, možnost taktování na H81, B85 a nebo H97 si pohlídejte předem) a spojí sestavu s grafickou kartou střední třídy, od GTX 750TI až po Radeon R9 285 „Tonga“.

Procesor pak stačí přetaktovat na 4–4.4 GHz a máte výkonu dostatek. Ani na tak vysokých taktech ale nepočítejte s extrémním multivláknovým výkonem, ten i po přetaktování bude spadat do průměru dnešních moderních procesorů.

Kdybych byl průměrný kupující, co se nyní zajímá o potencionální možnost nákupu nového PC do 14 tisíc se zaměřením na běžnou každodenní činnost a hry, vzal bych tento procesor i použitou B85 Asus desku v potaz.

Procesor Pentium G3258 získává zlaté ohodnocení za dobrý poměr ceny a výkonu a hlavně za opravdu vynikající možnosti přetaktování, které dopomůže leckdy výkonu hlavně v jednovláknových operacích a hodí se tak například pro hráče v tankových bitvách WOT. Nešlo jinak než za zlato!

Za zapůjčení SSD potom děkuji společnosti Kingston HyperX

Za zapůjčení základní desky patří poděkování společnosti Asus

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning