Test tří upravených GeForce GTX 560: Kterou vybrat? | Kapitola 14
Seznam kapitol
Pokukujete po nové grafické kartě, líbí se vám GeForce GTX 560 a nevíte, který model z rozsáhlé nabídky všech výrobců vybrat? Na trhu jsou nejen referenční modely, ale také několik upravených karet s novým chlazením a zvýšenými takty. Má smysl je kupovat? Na to se pokusíme odpovědět srovnáním hned tří z nich.
Hlučnost, teploty
Asus ENGTX560 DirectCU II
V klidu je karta tichá. Takt jádra se totiž sníží na pouhých 50 MHz a ventilátory točí poměrně nízkých 1300 otáček za minutu.
Horší je to bohužel v zátěži. Oba ventilátory totiž začnou točit necelé tři tisíce otáček za minutu, karta tak začně citelně hučet a pokud máte méně kvalitní skříň, téměř jistě je uslyšíte.
Ještě horší je situace po přetaktování a zvýšení napětí na jádře, kdy se ventilátory roztočí až ke třem a půl tisícům otáčkám za minutu, kdy se karta zařadí mezi ty hlučnější.
Gigabyte GTX 560 Ti GV-N560OC-1GI
Podobně jako Asus se chová i karta Gigabyte. Ta navíc není nejtišší ani v úplném klidu, už v tomto režimu se ventilátory točí rychlostí lehce pod dva tisíce otáček za minutu. Byť nejsou hlučné, milovníci ticha o kartě rozhodně vědět budou.
V dlouhodobé zátěži běží větráky rychlostí 3000 ot./min stejně jako u karty Asus a o tichém režimu rozhodně nelze mluvit.
Po přetaktování a zvýšení napětí ventilátory ještě o něco zrychlí, v tomto případě ale není zrychlení tak razantní jako u Asusu.
MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC
Nakonec se podívejme na kartu MSI. Ani ta na tom s tichostí není nejlépe. Už v klidu se ventilátory točí rychlostí 2000 ot./min a o kartě v počítači bude při kancelářské práci vědět.
V zátěži se větráky roztočí na 3500 ot./min a jejich hluk přestává být při delším večerním hraní příjemný.
Po přetaktování se situace ještě o něco zhorší, oba ventilátory zrychlí až na 4000 otáček za minutu a jejich zvukový projev je opravdu nepříjemný.
Spotřeba
V klidu je spotřeba všech tří karet na úrovni referenční verze a tedy velmi nízká.
Také ve hře Metro 2033 je se základními takty spotřeba srovnatelná či jen mírně vyšší proti referenční verzi. Horší je to ale po dalším přetaktování se zvýšením napětí, kdy je spotřeba vyšší o cca 50 W.
Podobné výsledky jsem naměřil také v náročné hře Crysis. Zde jsou rozdíly ještě o něco větší, po dalším přetaktování vzrostla spotřeba o nezanedbatelných 60 W.