Trable se starými baterkami: Horor jako z Vetřelce!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Trable se starými baterkami: Horor jako z Vetřelce!

Trable se starými baterkami: Horor jako z Vetřelce! | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

4. 5. 2019 03:00 18

Seznam kapitol

1. Špatně časovaná bomba 2. Klasicky vyteklý elektrolyt 3. Jednorázové lithiové baterky 4. Expandující lithiové akumulátory 5. Apple trouble 6. Troubly specyficzne

Vytahali jste baterky ze všech zařízení, která dlouhodobě nepoužíváte? Z dálkových ovladačů k odložené elektronice, z kalkulaček, z mobilních telefonů, které si nechávate někde v šuplíku jako rezervní? Měli byste! Jsou to docela nebezpečné věci, které vám mohou nemilosrdně zničit elektroniku. A to i v případě, že v ní jenom jsou a nic nedělají.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Lithiové baterky (LiMn02) jsou moderní, mají vysokou kapacitu a výdrž a lze je dlouho skladovat i používat. V praxi vydrží opravdu dlouho, v roli záložního napájení CMOS klidně deset, patnáct let. Taky ale mají svoje mouchy: Opět z nich může unikat elektrolyt, který je podle údajů výrobců nekorozivní, ale stále vytváří něco, co popisuju jako „bělavý květák“ – a je to dost korozivní na to, aby to poškodilo konektory. To je jeden problém.

Druhý problém je expanze článků. Liší se to výrobce od výrobce, ale levnější modely se nafukují a baterka zvětšuje objem, což znamená, že ji nezřídka nelze vyndat ze zařízení normálně. Jednorázové lithiovky nejsou ještě tak hrozné, ale už se mi několikrát stalo, že jsem musel demontovat celou kalkulačku, protože nafouklou baterku prostě nešlo vytáhnout přístupovou šachtou. Páčit obézního bumbrlíčka, který šel dovnitř asi snadno, ale ven se mu vůbec nechce – to není úplně legrace.

Velmi specifický problém jsem objevil u levných moderních „dual powered“ kalkulaček. U těch starých výrobce počítal s tím, že baterky budete vyměňovat, ale u těch nových si často řekli něco jako „stejně to pojede většinou na světlo, takže co“ – a alkalickou baterku prostě zamontovali do konstrukce bez jakéhokoliv přístupu. Rekord při hledání baterky u mě představuje 17 šroubů, kdy jsem stolní kalkulačku musel rozebrat do mrtě, abych nakonec našel plechovou klícku, která tiskla přímo na plošňák nafukující se lithiovou baterku. Bylo to vážně super, díky konstruktéři!

Trable se starými baterkami: Horor jako z Vetřelce!
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama