Úvaha: Data na Síti jako by nebyla. Jak zálohovat?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Data na Síti jako by nebyla. Jak zálohovat?

Úvaha: Data na Síti jako by nebyla. Jak zálohovat? | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 11. 2013 03:00 25

Seznam kapitol

1. Data v... 2. ...cloudu 3. Pronajměte si HDD 4. Možnosti skladování I.
5. Možnosti skladování II. 6. Možnosti skladování III. 7. Kdo to jednou přečte? 8. Kopírujte!

Po kauze Megaupload, kdy uživatelé přišli o své cenné soubory na vzdálených discích, může cloudu věřit jen naivka. Co bylo na webu včera, nemusí být zítra, nehledě na někdy až nemravné ceny provozovatelů. Takže co teď? Kam klopit naše data pro co nejjistější zálohu? Jak se ukazuje, svět v současnosti nemá ideální volbu.

Reklama

V krátkodobém horizontu je nejefektivnější ochranou informací kopírování a šíření na geograficky odlehlá místa. Většina institucí si ostatně staví dvojitá či násobná datacentra, která se navzájem replikují.

Geografické rozšíření a množení je velmi dobrá strategie, ale sama o sobě nestačí. Je nutné, abychom se připravili i na podstatně horší časy, během kterých zkolabuje civilizace – likvidace knihoven je ostatně oblíbeným sportem vojáků a milicí za válek a revolucí, jak ukazuje i konec seznamu zničených knihoven. Je potřeba se připravit i alternativu, že se objeví generace blbců, kteří se pokusí vyhladit civilizaci a její znalosti, protože to je jev, který se v dějinách lidstva, bohužel, vytrvale opakuje a nevidím známky, že by to mělo v dohledné době přestat.

Úvaha: Data na Síti jako by nebyla. Jak zálohovat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Určité dlouhodobé projekty, které mají za úkol snažit se omezit škody působené barbary, už existují. Asi nejvýznamnější je The Rosetta Project, který přišel s konceptem disku z inertního materiálu, jenž obsahuje texty uložené ve zmenšující se spirále a tím i časově velmi vzdálenému čtenáři naznačující, že je třeba výrazně zvětšit informace zobrazené ve středu disku. Pokud máte zbytečných 10 000 USD, můžete se stát členem The Long Now Foundation a získat členství na 10 000 let za pouhý jeden dolar za rok. Za to dostanete svoji vlastní nerezavějící členskou kartu a Rosetta Disc se světovými jazyky, včetně cestovního mikroskopu, abyste si ho mohli číst.

Úvaha: Data na Síti jako by nebyla. Jak zálohovat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Kdo ví, třeba to bude právě vaše mrtvola, u které bude disk objeven a který pomůže odhalit tajemství dávných vyhynulých jazyků – jako byla ruština a francouzština!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama