Úvaha: Data nám můžete svěřit bez obav, drazí blázni
Článek Úvaha: Data nám můžete svěřit bez obav, drazí blázni

Úvaha: Data nám můžete svěřit bez obav, drazí blázni

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 5. 2011 03:00 59

Seznam kapitol

1. Jen mezi Vámi a naším serverem 2. EULA s ďáblem 3. Orwell je nakonec žabař 4. O základních metodách
5. Databáze a vzorce chování 6. Data mining a komparace dat 7. Dávná přátelství odhalí celé skupiny  8. Ideální pro chytřejší diktátory

Facebook slouží pro naše šmírování, iPhone si pamatuje naši polohu, co někam napíšeme, to patří podle licenčních ujednání provozovateli služby. Kde je hranice mezi paranoiou a reálným ohrožením svobody? Po mrazivých zprávách z minulých dní přinášíme trochu temné zamyšlení nad současnou situací a blízkou budoucností.

Reklama
Reklama

Pozvolna přichází doba, kdy bude soukromí na netu velice vzácné a budete se muset velice snažit, aby nebylo narušeno. Nejde jenom o to, že jste dost při smyslech, abyste nepoužívali Facebook (a nebo ho alespoň nepoužívali bez rozmyslu, jako že díky Foursquare budete dávat všem najevo, kdy obvykle nejste doma a kde se místo domova zdržujete). Problém může představovat někdo z vaší rodiny, třeba potomek, kterému nedochází, jak je riskantní oznamovat kamarádům, kde bydlí a že celá rodina odjíždí na čtrnáct dní na dovolenou do Řecka. Problém může znamenat váš známý, váš soused, který zveřejní fotky nebo informace, které byste vy zveřejňovat nechtěli. Zatímco dnes si můžou zloději tipovat byty na základě vaší hlouposti, zítra můžou používat rafinovanější metody. A to samé platí i pro inteligentnější vlády.

Úvaha: Data nám můžete svěřit bez obav, drazí blázni

Dnes zažíváme aplausy a oslavy na Facebook a slyšíme, jak pomohl šířit demokracii v arabském světě. To, že Facebook sehrál pozitivní vliv, ale bylo částečně dané tím, že tamní nevalně pružné a nevalně inteligentní režimy prostě nepochopily, jak efektivní je to komunikační nástroj a jak by se ho dalo naopak jednoduše použít k identifikaci potenciálních nepřátel. Dobře provedená cluster analýza by z uživatelů vytřídila ty, kteří jsou vlivní a mají potenciální schopnost iniciovat revoluci – a pak je pěkně postaru zabásnout v případě problémů a opravit jejich názory gumovou hadicí (nebo klackem. nebo co tam používají...).

Dvousečnost sociálních sítí sama o sobě znamená, že každý ambicióznější režim na ně musí reagovat, nemůže si je dovolit prostě ignorovat. V lepším případě je jednoduše zakáže, v horším se je pokusí využít proti jejich uživatelům. Sociální sítě uživatele zabaví a vám zpřístupní jejich názory, vy si je navíc můžete oklasifikovat a selektivně sledovat.

Je to „win-win“ strategie pro systém, příliš zjevná, příliš výhodná a příliš efektivní, než aby nebyla využita. Kdybych byl diktátorem, rozhodně bych investoval do systému sledování sociálních sítí – a až by byl monitorovací systém nasazen, propagoval bych ho mezi poddanými jako super věc, krmil bych jim klasickou propagandu o moderním státu, který se o ně zajímá a kterému můžou říci všechno, co je trápí. A monitoroval jejich reakce. Sledovací systém by mi pak pěkně dodával „názorové řezy“ populací (každý režim, včetně nacistického, „nezúčastněně sledoval náladu v populaci“ pro účely propagandy) a sestavoval by mi seznamy lidí, kteří půjdou v případě problémů do basy.

Jako diktátor bych rozhodně chtěl, aby mi poddaní krmili sledovací systémy a díval bych se na ty, kteří to odmítají a po bin Ladinovsku komunikují přes flešku a chlapíka na mopedu, krajně podezřele. Tomu, kdo nezlobí, přece nevadí, že režim ví, kde je a co říká. Ten, kdo to sledovacímu systému odmítá sdělit, je naopak zatraceně podezřelý. Proč byste si něco nechávali pro sebe? Postaráme se o vás! Buďte bez obav, svěřte nám svoje soubory, můžete je používat odkudkoliv a vůbec nemusíte přemýšlet o tom, co se s nimi vlastně doopravdy děje. Buďte bez starostí, od starostí jsme tu my, vy si jen sedněte a relaxujte.

Tak co, půjdete si koupit nový netcentrický Chrome book, který je příjemně svázaný s Google účty a dovolí Google sledovat úplně, ale úplně všechno co děláte? Pokud ano, přeji vám hodně štěstí. Budete ho potřebovat.

Úvaha: Data nám můžete svěřit bez obav, drazí blázni

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning