Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost
Článek Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost

Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 9. 2012 03:00 103

Seznam kapitol

1. Život za Strany 2. Vymírání staré gardy 3. Dnešní praxe 4. Morální zastaralost
5. Uzavřenost a integrace 6. Kde být kreativní? 7. Přicházíme o dovednosti

Počítačové kutilství bylo za mých mladých let velmi rozšířené. Každý počítačový kroužek začínal s výukou binární logiky, pak se výuka přesunula do oblasti logických obvodů a nakonec se potěr počal třídit na ty spíš softwarově orientované. Dnes takové dovednosti téměř nemáme, žijeme až hotovými produkty.

Reklama
Reklama

Když jsem sestavoval exponáty pro připravovanou výstavu o historii knihy pro Alza Muzeum, dostal jsem do pracek mrtvý Amazon Kindle 4. Přišlo mi, že by bylo docela fajn ho otevřít a ukázat vnitřnosti, protože každý zvědavý uživatel se zajímá o to, jak to vypadá uvnitř jeho křečka. Rozebrat nový přístroj není legrace, protože přijdete o záruku. Ovšem když máte možnost kouknout se do mrtvolky a provést tak její pitvu, tak to je skutečně k neodolání! Nastal tedy čas vypáčit Kindlu bříško a podívat se, jak že to vypadá uvnitř.

Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost

Musím říci, že zážitek to byl velice překvapující. Dobýt se do Kindlu není jednoduché – není vůbec navržen tak, aby se do něj dalo lézt. Víko je na zacvaknuté a nelze ho v podstatě oddělit bez rozlomení několika paciček, navíc je na něm nakydnuto lepidlo, které víko fixuje ke krytu baterky. Když jsem lepidlo oddělil, a kryt baterie odmonotoval, zjistil jsem, že i baterie je přilepená. Ba co více, i deska elektroniky je přilepená. Je to celé slepené dohromady – nejsou tam žádné uživatelsky vyměnitelné díly a je docela možné, že i profesionální výměna baterie znamená výměnu celého zařízení. Kindle 4 je navržený dobře – uvnitř je magnéziová kostra, která zajišťuje pevnost čtečky, drží tlačítka a poskytuje oporu obrazovce z epapíru a všem vnitřním komponentám. O kostru se opírá i plast, který je dotykově příjemný – to vysvětluje, proč i když je Kindle 4 „plasťák“, působí velmi solidním a pevným dojmem. Uživatel ale do něj lézt nemá a nemusí, protože uvnitř není nic, co by byl schopen vyměnit či vylepšit.

Jde o typické zařízení nové generace, které není rozšířitelné, není opravitelné a nedá se s ním dělat vůbec nic po hardwarové stránce. Jasně, můžete si ho hacknout, jak se o tom tady psalo. Nerozšíříte mu ale ani paměť a ani nevyměníte baterku, pokud by se vám snad chtělo. Přijde vám v krabici, vyndáte ho, nabijete, zaregistrujete, používáte – a až pojde, odnesete ho do tříděného odpadu, to je plus mínus všechno.

Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost

Nejde o jediné zařízení, tento trend se začíná prosazovat stále více. iPhony nebyly rozšířitelné a ani opravitelné, iPady rovněž, Macbook Air přinesl koncept napevno zabudované baterie, kterou není možné uživatelsky ani vyměnit, ani rozšířit. Pokud potřebujete výměnu, musíte do servisu. Nový a značně drahý Macbook Pro Retina Display jde ještě o kousek dál: Lidé z iFixit.com se pokusili tento skvost rozebrat a zjistili, že není možné jednoduše odmontovat LCD panel, protože celý kryt notebooku slouží jako rám. Když se pokusili LCD panel odmontovat, tak praskl. Ještě drsnější změnu ale zažila baterie, která není v notebooku přišroubovaná, ale rovnou přilepená. Ano, slyšíte dobře, je PŘILEPENÁ. Fest přilepená – a napájecí kablík vede kdesi pod baterií, takže i lidi z iFixit ztratili nervy a rozhodli se články od konstrukce nepáčit.

Úvaha: Hloupneme. Přicházíme o kutily a samostatnost

Tak to je nálet: Koupíte si notebook za sedmdesát klacků – a pokud vám pojde baterka, pošel vám notebook. Tento notebook je profesionální, jenomže všechno je v něm stejně zaintegrované, jako v onom Kindle 4: Paměť je přiletovaná, baterka přilepená, notebook po koupi nerozšíříte, takže si musíte rovnou objednat model, který vám bude stačit. Jenom SSD disk je oddělitelný, i když je proprietární, takže předpokládám, že oprava notebooku se dělá tak, že se ze poškozeného kusu vyloví SSD, to se zasune do nového těla a oprava je dokončena. Oddělitelné SSD taky znamená, že je jistá šance z něj v případě selhání disku samotného vyškrabat nějaká data. Jinak je to systém zcela uzavřený.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning