Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 1. 2013 03:00 39

Seznam kapitol

1. Parodie na distribuci 2. Výhody digitální distribuce I. 3. Výhody digitální distribuce II. 4. Jak se dostat k obsahu
5. Význam uživatelů 6. Kupte pytel a už se nevracejte 7. Kde utíkají peníze 8. Možnosti vývoje

Celé roky vidíme v televizi umělce, kteří pláčou, že jim za jejich práci nikdo neplatí. Dokonce se domáhají, ať jim my, uživatelé, poradíme, jak za jejich produkci chceme platit. No, něco na tom bude – proč se nezamyslet. Jak bychom byli ochotní za obsah platit? Zde je pár návrhů, umělci se mohou vyjádřit v diskusi!

Reklama

V této situaci roste význam uživatelů – ne proto, aby se navzájem zamořovali názory na ten či onen film či knížku, ale proto, že ti zkušenější dokážou kompilovat seznamy zajímavých věcí. V praxi zjišťuji, že to je pravděpodobně ta úplně nejlepší cesta, jak najít zajímavý obsah, který není příliš známý. Opravdu stojí za to procházet osobní seznamy lidí na IMDB a nebo na YouTube – pokud zjistíte, že dotyčný člověk má podobný vkus jako vy, dost možná vás zavede k něčemu zajímavému, o čem jste neměli ani tušení. Často teprve potom zjistíte, jak neuvěřitelně gigantické množství kvalitního obsahu na světě existuje a jak zoufale málo se ho k nám dostane oficiálními kanály.

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz

Objevování obsahu a jeho kupování přitom může být velice zábavné a příjemné. A nemusí být ani drahé! Před nějakými dvěma týdny jsem dostal od přítelkyně link na klip She Wolf od Davida Guetty. Ona sama ho dostala od jiného svého známého. Klip se mi moc líbil – a nejenom mě, má přes 95 milionů shlédnutí a Davidu Guettovi napomohl získat 2,2 milionu lidí, kteří si subscribovali jeho kanál. Jakmile je obsah na YouTube, můžete si streamovat, můžete ho uložit jako MP4 (a dostat tak do tabletu či telefonu), můžete z něj dokonce extrahovat MP3 track. Technicky vzato tak získáte zadarmo video až v HD kvalitě. Nicméně pokud se vám písnička líbí, proč ji nekoupit? Takže následujeme link na iTunes a hele, můžeme ji mít za 1,29 Euro, tedy 33 korun. To není tak šílený úlet, že ano?

Osobně zastávám názor, že kupování obsahu je svého druhu hlasování o tom, co se vám líbí. Pokud neodměňujete své oblíbené autory za jejich snažení, tak hladovět nevydrží a to rozhodně nechcete. Nesdílím názor, že umělec by měl mít nárok na odměnu automaticky nezávisle na tom, co na vás vrhne, ostatně se kdysi říkávalo, že „komediantům se platí až po představení“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama