Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 1. 2013 03:00 39

Seznam kapitol

1. Parodie na distribuci 2. Výhody digitální distribuce I. 3. Výhody digitální distribuce II. 4. Jak se dostat k obsahu
5. Význam uživatelů 6. Kupte pytel a už se nevracejte 7. Kde utíkají peníze 8. Možnosti vývoje

Celé roky vidíme v televizi umělce, kteří pláčou, že jim za jejich práci nikdo neplatí. Dokonce se domáhají, ať jim my, uživatelé, poradíme, jak za jejich produkci chceme platit. No, něco na tom bude – proč se nezamyslet. Jak bychom byli ochotní za obsah platit? Zde je pár návrhů, umělci se mohou vyjádřit v diskusi!

Reklama

Obrácený směr, totiž ten, že musíte koupit zajíce v pytli a po koupi ho nesmíte vrátit, protože jste se do toho pytle koukli, je celkem moderní a výrazně zvýhodňuje vydavatele i „komedianty“. V době levných DVD jsem jich nakoupil hory a celkem přesně jsem si spočítal, že opakovaně se dívám zhruba na desetinu z nich – zbytek mi stačil jen jednou a část z nich jsem ani nedokázal dokoukat. Takže kdybych se na film podíval a teprve pak se rozhodl, zda ho koupit, utratil bych podstatně méně. Naproti tomu nemám problém s placením za něco, co se mi líbí, natož za něco, co se mi líbí a za co chce autor „na pivo“. No neříkejte mi, že byste svému oblíbenému hudebníkovi či režisérovi to pivo nekoupili!

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz

Takže jsem písničku koupil... abych za pár minut zjistil, že jsem za 5,99 Euro mohl mít celé Ultimate album s 29ti tracky. Špatná volba, že ano? Ale počkejte, hele, iTunes říkají, že jsem už 1,29 Euro za jednu písničku z alba dal, tudíž si můžu za 4,70 Euro doplatit zbytek alba. To je super, ne? To v dobách fyzické distribuce možné nebylo – koupili jste si singl, ale pokud jste chtěli kompilaci, platili jste pěkně znovu!

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz

Neříkám, že iTunes jsou nejlepší na světě, ale takhle si zhruba představuji přátelskou vydavatelskou politiku: Streamování zdarma, obsah za rozumné peníze a v balících za ještě rozumnější peníze. Pokud je obsah levný a snadno k nalezení, není důvodu oblézat sdílecí systémy. Tato potřeba nastane tehdy, když se vydavatel šprajcne a zatvrzele vám ho odmítá prodat. A jakkoliv to vypadá divně, takového obsahu je více než dost!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama