Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah? | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 1. 2013 03:00 39

Seznam kapitol

1. Parodie na distribuci 2. Výhody digitální distribuce I. 3. Výhody digitální distribuce II. 4. Jak se dostat k obsahu
5. Význam uživatelů 6. Kupte pytel a už se nevracejte 7. Kde utíkají peníze 8. Možnosti vývoje

Celé roky vidíme v televizi umělce, kteří pláčou, že jim za jejich práci nikdo neplatí. Dokonce se domáhají, ať jim my, uživatelé, poradíme, jak za jejich produkci chceme platit. No, něco na tom bude – proč se nezamyslet. Jak bychom byli ochotní za obsah platit? Zde je pár návrhů, umělci se mohou vyjádřit v diskusi!

Reklama

Podívejme se jen a jenom na to, co by mohlo být přijatelné pro zákazníky:

1) Neomezený méně kvalitní streaming zdarma, platíte za to, co si chcete nechat (pay to own). Je to přesně popis toho, jak jsem od klipu ku albu přišel – na službě zdarma se potulují klipy a hudba v nějaké obvykle nižší kvalitě, tu si lidi sdílejí, upozorňují na ni, sestavují si playlisty. Ukázky pak směřují na místa, kde si můžete obsah koupit – přesně ten, který chcete (a samozřejmě s jednoduchým ovládáním a lidovými cenami). Zkrátka a dobře si připlácíte za vyšší kvalitu obsahu a za to, že si ho můžete uložit do svých zařízení a vlastnit.

2) Měsíčně placený neomezený streaming a ukládání obsahu ve vysoké kvalitě. Platíte měsíční předplatné a za to máte neomezené využívání služby. Pokud si předplácíte službu déle dopředu, máte větší slevy. Problém nastane tehdy, když nechcete platit trvale, ale jenom si tady koupit to a jinde zase ono. Aby tenhle model byl zajímavý, musí mít velkou knihovnu obsahu.

3) Levný neomezený kvalitní streaming + placené trvalé stažení obsahu (pay to own). Tenhle model počítá s tím, že se můžete neomezeně dívat na kvalitní streaming dokud měsíčně platíte, ale stažení a „trvalé vlastnění“ se platí extra. Tohle by mohlo být docela funkční, protože „vlastnit“ chcete spíš menšinu souborů.

4) Platba v závislosti na objemu služby. Tenhle systém je verzí „tarifikace podle objemu dat“ a něco podobného používá třeba Ulož.to. Kupujete si (předplácíte) objemy dat ke stažení – a tyto objemy využíváte pro rychlé stahování. Ve skutečnosti tento systém dává smysl i pro digitální distribuci, protože když stahujete film ve vyšší kvalitě, zaplatíte za něj více, než za film v nižší kvalitě. Pokud nechcete platit, budete prostě stahovat pomalu, podobně jako to funguje už nyní.

Úvaha: Jak bychom vlastně měli platit za obsah?
i Zdroj: PCTuning.cz

Placení za služby by nemělo představovat žádný problém, platebních modelů je kvantum a všechny jsou víceméně použitelné (prémiová SMS, platba kartou, PayPal, registrace u obchodníka á la iTunes apod.) Zájem o podobné služby by taky měl být – vždyť všechny větší sdílecí servery byly placené! Pokud se uživily tyto služby, měli by se dlouhodobě uživit poskytovatelé normálního obsahu. Nebude to takový vývar... ale holt časy se mění.

Napadá někoho z vás nějaký lepší model placení za obsah?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama