Úvaha: Směšná hysterie kolem tištěných zbraní
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Směšná hysterie kolem tištěných zbraní

Úvaha: Směšná hysterie kolem tištěných zbraní | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 5. 2013 03:00 23

Seznam kapitol

1. Liberální zbraň 2. Zakažme to! 3. Mediální masírka 4. Podomácku vyrobený tank 5. 100+1 tip na lepší zbraň 6. Mediální bublina

První zbraň, kterou si můžete vytisknout na 3D tiskárně, se jmenuje „Liberator“ podle jednoranné pistole z Druhé světové určené pro odboj. Spíš by se měla jmenovat NERD 01 - „nerd“ je ten, kdo se ji pokusí použít, a 0 až 1 je počet výstřelů, kterou tohle dílo zvládne. Významnějším problémem jsou sami lidé, ne současné technologie.

Reklama

Honit se za plastovými pistolemi je nesmysl. Balónek navlečený na kolečku od izolepy byl velmi účinná zbraň (zvláště ten východoněmecký, co byl tak tlustý, že nešel nafouknout). Vím o lidech, kteří s tímhle a s hrstí ocelových matek byli schopni vyrazit na lov a ulovit kachnu. Ve srovnání s Liberatorem mohli vystřílet matek habaděj a to v naprostém tichu. Neměl bych o této zbrani asi mluvit nahlas, někdo by mohl objevit munici, která bude nekovová, těžká a tvrdá, bude ji možné pronést detektorem a touto starodávnou pionýrskou zbraní ohrožovat letecký provoz a řád světa. Nicméně ty nenafouknutelné východoněmecké balónky už dávno zpuchřely a ty nové čínské stojí za prdlačku.

Ona celá debata kolem zbraní je poněkud zcestná. Problém není v nich, problém je v uživatelích, což vyjde jasně najevo, když se podíváte do podrobných statistik. Pak zjistíte, že nejčastějším způsobem, jakým zneužijí zbraň bílí Američané, je sebevražda.

Úvaha: Směšná hysterie kolem tištěných zbraní
i Zdroj: PCTuning.cz

Pravděpodobnost, že jako bílý Američan spácháte sebevraždu pistolí, je pětkrát větší, než že vás někdo zastřelí. U amerických černochů je poměr přesně opačný! Pokud jste černí a ve věku 18-25 let, máte navíc desetkrát větší šanci než bílí, že vás někdo zastřelí a je pětkrát větší pravděpodobnost, že zastřelíte někoho vy. Z toho plyne, že „problém se zbraněmi“ je hlavně problém s gangy a celou gangsta kulturou. Nahrabat si v osmácti prachy na drogách, ve dvaceti být boss ulice, co jezdí ve vytuněném bouráku a ve třiadvaceti skončit ve dřevěném penálu je celkem běžný kariérní postup. Jenomže změnit tohle je složité, zatímco svést všechno na zbraně je jednoduché. Mimochodem, zatímco bílí Američané jsou v názoru na zbraně téměř přesně rozděleni, černoši jsou třikrát více nakloněni k omezení zbraní. Jenomže to problém ghett neřeší, protože spousta zbraní tam koluje stejně ilegálně.

Defense Distributed může poděkovat americké vládě za fantastické promo zdarma. Je to firma z Texasu, kde mají zbraně tradičně velkou podporu. Chtěli vyjádřit svůj protest proti politice americké vlády a zviditelnit se, což se jim perfektně povedlo. Jejich web vypadá spíše jako web aktivistický, než jako firemní stránka výrobců zbraní. Cody Wilson ostatně studuje právo a podle toho, jak vypadá ve svých videích, mám dojem, že spíš míří do politiky než do světa výrobců zbraní. To, že se etabloval jako „Pan Zbraně Pro Každého“, mu nepochybně pomůže.

Nepochybuji, že pozitivní efekt této vládní promo akce se projeví i na prodejích 3D tiskáren. 3D tiskárny jsou skvělá technologie, ale byla trochu opomíjena kvůli vysoké pořizovací ceně a nákladům na tisk. Díky nově získané popularitě o ně snad zase ožije zájem, technologie se zlevní a stane se z nich zařízení, které si budou moci koupit i běžní uživatelé domů. Já se hodně těším na to, až budou 3D tiskárny levné, spolehlivé a bude je možné snadno používat. Kdo ví, možná si konečně opravím některé rozbité věci, ke kterým mi chybí rozlámané díly a vyrobím si nějaké fantastické umělecké matematické objekty, třeba takové, jako dělá Batsheba Grossman! A ne, plastovou zbraň si opravdu tisknout nemíním. Sázím na starý dobrý kalený teleskopický obušek...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama