Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC | Kapitola 6

Pavel Boček

Pavel Boček

21. 5. 2015 03:00 126

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky zdrojů standardu ATX 2. Napájecí větve 3. Výběr zdroje – znaky kvalitního zdroje 4. Vybíráme zdroj: cena, výkon, účinnost 5. Vybíráme zdroj: kabeláž 6. Vybíráme zdroj: chlazení, záruka, značka

Pořád se to opakuje. Super čtyřjádro, nadupanou grafiku, hodně moc paměti, SSD, k tomu nějakou desku, levnou skříň a za zbytek nějaký zdroj... Tak takto opravdu ne. Výběru zdroje a skříně je třeba věnovat velkou pozornost, mohou přežít i několik sestav. Až po nich následují další komponenty. A my se teď podíváme, jak vybrat ten zdroj.

Reklama

6. Chlazení

Otázka výběru ventilátoru není jednoznačná. Nejlepším ukazatelem je výsledná hlučnost oproti teplotě. Nemá smysl se dogmaticky handrkovat o větrácích ve stylu 14cm ventilátor je vždycky nejlepší. Dobře navržený tunelový zdroj může být tichý a chladný i s 8/9cm ventilátorem, špatný zdroj může mít půlmetrový větrák a být hlučný a horký. Většina dnešních ATX zdrojů ovšem má 12–14cm ventilátor, který fouká na desku shora. Seasonic například kvůli statickému tlaku (aby vzduch skutečně protékal celým zdrojem a někde se nehromadil) preferuje jisté 12cm modely ventilátorů a v dohledné době se to asi nebude měnit. Spousta jiných výrobců tam strčí něco pomalého a pak třetinu anebo polovinu větráku zabalí do fólie, aby vůbec protlačil nějaký vzduch. No, taky řešení, ale jelikož se připravíte o třetinu průtoku vzduchu, tak až moc často bývá výsledkem něco mezi vysokými teplotami a nakonec stejně vysokou hlučností (až ventilátor zrychlí a objeví se strašné turbulence u té fólie).

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: PCTuning.cz

7. záruka, značka

Záruka je asi jasná tak nějak přirozeně, čím delší, tím lepší. Tři roky je rozumné minimum, pod to bych moc nešel. Volbu značky nechávám až na konec. V podstatě si vybavím jen málo značek, které mají výhradně jen kvalitní nabídku a jednou z nich je Seasonic (přičemž je nutné dbát na OEM modely, které jsou mnohdy ořezané dost, nad nimi už je to dobré). Jinak už se na moc značek dnes nedá spolehnout ve smyslu, že byste mohli sáhnout kamkoli a neudělat chybu. Corsair dávno ne, Enermax dávno ne, kvalita ostatních bývala jak na houpačce vždy. Pak jsou pouze nějaké značky, kterým je dobré se vyhnout úplně. Poslední dobou se zajímavě zvedá Antec a nabízí téměř výhradně docela rozumně kvalitní modely.

Půlka nikoli výrobců, ale de facto spíš brandů/značek dnes nabízí mainstream od Channel Well Technology, Sirtecu a podobně. To bývá technologicky a kvalitou zpracování krapet bída a tyto zdroje odchází jak na běžícím páse. V podstatě je tedy nutné se vždy dívat na konkrétní model, kdo ho vyrobil, jak vypadá uvnitř a co dělá pod zátěží. Je totiž dnes naprosto běžné, že v rámci jedné řady naleznete dva až tři různé dodavatele a zdroje se mezi sebou liší jako den a noc. A právě od toho jsou zde recenze!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama