Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC

Pavel Boček

Pavel Boček

21. 5. 2015 03:00 126

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky zdrojů standardu ATX 2. Napájecí větve 3. Výběr zdroje – znaky kvalitního zdroje 4. Vybíráme zdroj: cena, výkon, účinnost 5. Vybíráme zdroj: kabeláž 6. Vybíráme zdroj: chlazení, záruka, značka

Pořád se to opakuje. Super čtyřjádro, nadupanou grafiku, hodně moc paměti, SSD, k tomu nějakou desku, levnou skříň a za zbytek nějaký zdroj... Tak takto opravdu ne. Výběru zdroje a skříně je třeba věnovat velkou pozornost, mohou přežít i několik sestav. Až po nich následují další komponenty. A my se teď podíváme, jak vybrat ten zdroj.

Reklama

Úvod do problematiky zdrojů standardu ATX (další :)

Úvodů do problematiky zdrojů už na PCT nejspíše pár bylo, ale jednak jak říkala moje učitelka matematiky na gymnáziu, opakování je matka, no a dále také, trh se nám přeci jen posouvá, nároky se trochu mění. No a nakonec, já to samozřejmě napíšu nejlépe, že. ;-) Pojďme na to tedy od lesa. Co je vlastně počítačový zdroj? Zdroj je zařízení k napájení všech interních komponent postavené dle standardu ATX (Adanced Technology eXtended), pokročilá verze AT. Celé to zpískal Intel v roce 1995, ten také dodnes vytváří standard na desky a zdroje. Po původním ATX se později objevila verze ATX 12 V, která přidala konektor ATX 12 V (jinak také P4) pro napájení procesoru z 12V větve.

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Následovala různá rozšíření ve formě jiných rozměrů a tvarů zdrojů, např. SFX, TFX (na obrázku), CFX, LFX, ty mají své vlastní specifikace. Poslední revizí ATX je aktuálně 2.31, která přidala nějaké drobnosti u distribuce výkonu, nějaké nové limity pro zvlnění a různé věci jako harmonické a elektromagnetické vyzařování. Vše je poslední roky shrnuto v dokumentu Power Supply Design Guide for Desktop Platform Form Factors, kde jsou všechny společné požadavky a speciální požadavky pro tato rozšíření.

Společné pro všechny platformy je to, že obsahují (na rozdíl od AT) do velké míry samostatný stand-by zdroj, který funguje trvale. Napájí jak vnitřek zdroje, tak přes fialový vodič skupinu obvodů na základní desce. Díky tomu je možné počítač zapínat v podstatě softwarově přes tyto nízkonapěťové obvody a nikoli spouštěním síťového spínače jako u AT. Volitelně lze ze stand-by větve napájet další zařízení jako klávesnice, myši, jiná USB zařízení, síťové karty apod., přičemž tato zařízení je možné použít např. k buzení počítače.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama