Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: Pctuning
Skříně, zdroje, chladiče Článek Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC

Pavel Boček

Pavel Boček

21. 5. 2015 03:00 126

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky zdrojů standardu ATX 2. Napájecí větve 3. Výběr zdroje – znaky kvalitního zdroje 4. Vybíráme zdroj: cena, výkon, účinnost 5. Vybíráme zdroj: kabeláž 6. Vybíráme zdroj: chlazení, záruka, značka

Pořád se to opakuje. Super čtyřjádro, nadupanou grafiku, hodně moc paměti, SSD, k tomu nějakou desku, levnou skříň a za zbytek nějaký zdroj... Tak takto opravdu ne. Výběru zdroje a skříně je třeba věnovat velkou pozornost, mohou přežít i několik sestav. Až po nich následují další komponenty. A my se teď podíváme, jak vybrat ten zdroj.

Reklama

Úvod do problematiky zdrojů standardu ATX (další :)

Úvodů do problematiky zdrojů už na PCT nejspíše pár bylo, ale jednak jak říkala moje učitelka matematiky na gymnáziu, opakování je matka, no a dále také, trh se nám přeci jen posouvá, nároky se trochu mění. No a nakonec, já to samozřejmě napíšu nejlépe, že. ;-) Pojďme na to tedy od lesa. Co je vlastně počítačový zdroj? Zdroj je zařízení k napájení všech interních komponent postavené dle standardu ATX (Adanced Technology eXtended), pokročilá verze AT. Celé to zpískal Intel v roce 1995, ten také dodnes vytváří standard na desky a zdroje. Po původním ATX se později objevila verze ATX 12 V, která přidala konektor ATX 12 V (jinak také P4) pro napájení procesoru z 12V větve.

Úvod do zdrojů: vybíráme napájecí zdroj pro PC
i Zdroj: Pctuning

Následovala různá rozšíření ve formě jiných rozměrů a tvarů zdrojů, např. SFX, TFX (na obrázku), CFX, LFX, ty mají své vlastní specifikace. Poslední revizí ATX je aktuálně 2.31, která přidala nějaké drobnosti u distribuce výkonu, nějaké nové limity pro zvlnění a různé věci jako harmonické a elektromagnetické vyzařování. Vše je poslední roky shrnuto v dokumentu Power Supply Design Guide for Desktop Platform Form Factors, kde jsou všechny společné požadavky a speciální požadavky pro tato rozšíření.

Společné pro všechny platformy je to, že obsahují (na rozdíl od AT) do velké míry samostatný stand-by zdroj, který funguje trvale. Napájí jak vnitřek zdroje, tak přes fialový vodič skupinu obvodů na základní desce. Díky tomu je možné počítač zapínat v podstatě softwarově přes tyto nízkonapěťové obvody a nikoli spouštěním síťového spínače jako u AT. Volitelně lze ze stand-by větve napájet další zařízení jako klávesnice, myši, jiná USB zařízení, síťové karty apod., přičemž tato zařízení je možné použít např. k buzení počítače.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning