Už jste si dnes postavili své Atari? LEGO Atari VCS k 50. výročí založení firmy! | Kapitola 5
Seznam kapitol
Stavebnice Atari VCS je úchvatná a zároveň extrémní. Je to brilantní replika ve velikosti 1:1, o níž nepochybuji, že vyvolá bouři komentářů od „je v tom víc plastu než v originálu“, „je to dražší než originál“ a „k čemu to vlastně je?“ Je to parádní artefakt pro lidi, kteří milují Atari, k tomu to je!
Vlastní konzoli Atari VCS začínáme stavět zespoda. Barevně kódované kostky napomáhají jejich přesnému umístění. Bázové pláty jsou asi největší, které ve stavebnici najdeme.
Dalším krokem jsou vnitřní bočnice. Vnější se připojují pod úhlem, takže ty vnitřní slouží jako struktura pro upevnění víka a zpevnění celé struktury.
Stavíme zadní stěnu a základ středového zpevňujícího hřbetu.
Hřbet je hotový, je kompaktní a masivní. Vlastně celou strukturu drží a kompletně odděluje přední a zadní část, takže pozor, pokud si plánujete do stavebnice zabudovat desku s emulátorem, musíte ve hřbetu někde vynechat místo pro kabely. To naštěstí není problém, hřbet vynechání jedné anebo dvou kostek snese. Můj kandidát by byla prostřední šedá kostka v dolní řadě, struktura nad ní je stále dost mohutná.
Připojujeme vnější bočnice. Ty dotvářejí vizuální dojem, ale nenesou žádnou strukturální pevnost, jsou tam jenom naoko, takže pozor při manipulaci, u nich je největší šance na „neplánované oddělení“.
V dalším kroku stavíme catridgi Asteroids (1981) i s její miniscénou. Ta představuje loď, která právě rozstřeluje asteroid. Je to asi nejabstraktnější část celé stavebnice.
Následuje konstrukce a upevnění mechanismu, který slouží k vysunování a zasunování vnitřního dioramatu. Je to pevná a solidní konstrukce, pokud se rozhodnete svůj model osadit emulátorem, pravděpodobně ji vynecháte – bez ní je uvnitř dost místa na minipočítač.
Ukotvení pohybového mechanismu. Jak říkám – tahle stavebnice je konzervativní, sendvičuje se tu mnohokrát a znova a znova zamykáme vnitřní díly, takže se to jen tak nerozpadne.