Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku
Článek Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku

Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

10. 4. 2014 03:00 46

Seznam kapitol

1. USB disk a instalátor systému na DVD nebo ISO 2. Postup č. 1 — Windows 7 USB/DVD download tool 3. Postup č. 2 — Windows 8 USB Installer Maker 4. Postup č. 3 — WinToFlash
5. Postup č. 4 — Příkazová řádka bez externích programů 6. Chyba Load Driver při instalaci Windows 7 z USB disku 7. Instalace Windows 8 (8.1) bez produktového klíče 8. Závěr

Optickou mechanikou už dávno není „povinně“ vybaven každý počítač a instalace operačního systému z disku pro USB se stává nutností. Jak ale vytvořit bootovatelný USB disk s instalací Windows? Postup názorně projedeme krok za krokem pomocí hned tří zdarma dostupných nástrojů i bez nich. Vše zvládnou i méně zkušení uživatelé.

Reklama
Reklama
Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku


optická mechanika se čas od času hodí, nezbytná však není

Doba, kdy bylo nepsanou povinností, aby byl každý počítač osazen optickou mechanikou, je již nenávratně pryč. Počítačové hry se dnes běžně distribuují pomocí internetových klientů typů Steam nebo Origin, hudba poslouchá přes YouTube nebo Grooveshark a také programy se běžně kupují i distribuují ryze elektronicky. Optická mechanika proto ztrácí na svém významu a stále víc počítačů jí není vůbec vybaveno. Vše odstartovaly před několika lety malé netbooky, později se přidaly ultrabooky a dnes už optickou mechanikou nejsou vybaveny ani některé klasické stolní počítače.

Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku


instalační DVD disk s Windows 7 Home Premium

Jednou z posledních oblastí, kde hrála optická mechanika velkou roli, byla instalace operačního systému. Časy se ale mění. Drtivá většina dnešních počítačů dokáže bootovat ze zařízení pro USB a roste i velikost instalačních balíků operačních systémů. V případě Windows 8.1 má instalátor okolo 6 GB, takže se nevejde na klasické jednovrstvé DVD. Pokud se vám nechtějí kupovat dražší dvouvrstvá DVD či Blu-ray disky, je instalace operačního systému z USB disku nutností i na počítači vybaveném optickou mechanikou.

Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku


pro vytvoření instalace lze použít jak USB flash disk, tak klasický externí disk

V dnešním článku vám krok za krokem ukážu čtyři různé postupy, jak vytvořit bootovatelný USB disk s instalací operačního systému Windows. Postup jsem zkoušel s instalacemi Windows 7, 8 a 8.1, fungovat ale bude i pro jiné verze. Nejprve uvedu, co budete potřebovat, aby fungovaly všechny uvedené postupy a varianty:

  • USB disk s kapacitou alespoň 8 GB
  • soubor s požadovanou instalací Windows (obraz typu ISO nebo klasické DVD)

Z USB disku rozhodně přesuňte všechna data. Součástí všech postupů je totiž jeho zformátování, při kterém o všechna data na něm zapsaná přijdete.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning