PCTuning Článek

Už nemáte optiku? Návod na instalaci Windows z USB disku

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
10. 4. 2014 03:00 46 Sdílej:

Seznam kapitol

1. USB disk a instalátor systému na DVD nebo ISO 2. Postup č. 1 — Windows 7 USB/DVD download tool 3. Postup č. 2 — Windows 8 USB Installer Maker 4. Postup č. 3 — WinToFlash
5. Postup č. 4 — Příkazová řádka bez externích programů 6. Chyba Load Driver při instalaci Windows 7 z USB disku 7. Instalace Windows 8 (8.1) bez produktového klíče 8. Závěr

Optickou mechanikou už dávno není „povinně“ vybaven každý počítač a instalace operačního systému z disku pro USB se stává nutností. Jak ale vytvořit bootovatelný USB disk s instalací Windows? Postup názorně projedeme krok za krokem pomocí hned tří zdarma dostupných nástrojů i bez nich. Vše zvládnou i méně zkušení uživatelé.

Reklama
Reklama

V článku jsme ukázali čtyři různé způsoby, kterými lze vytvořit bootovatelný USB disk s instalací operačního systému Windows. Prvním způsobem je využití aplikace Windows 7 USB/DVD Download Tool přímo od Microsoftu (odkaz ke stažení, program je zdarma). Aplikace je vhodná pro všechny OS, nejen Windows 7. Její výhodou je velmi snadné a intuitivní použití. Vytvoření bootovatelného USB v ní během čtyř kroků zvládne každý. Nevýhodou je nutnost instalace programu a především fakt, že podporuje pouze zdrojová data ve formátu ISO. Pokud máte původní instalaci operačního systému na disku DVD, aplikace vám nepomůže.

Druhý vhodný program se jmenuje Windows 8 USB Installer Maker (odkaz ke stažení, program je zdarma). Na rozdíl od výše zmíněné aplikace jej není potřeba instalovat, archiv stačí rozbalit na libovolném místě. Ovládání programu je opět velmi snadné. Bohužel i tento program potřebuje zdrojová data s instalací operačního systému ve formátu obrazu disku ISO.

Třetí aplikace se jmenuje WinToFlash (odkaz ke stažení, program je zdarma, ale zobrazuje reklamy) a nabízí nejvíce možností. Zdrojová data s instalací operačního systému mohou být uložena jak ve formátu ISO, tak i několika dalších a především na disku DVD. Podobně jako Windows 8 USB Installer Maker se ani tento program neinstaluje, stačí jej pouze rozbalit a spustit.

Pokud do svého počítače neradi stahujete více programů, než je nezbytně potřeba, lze bootovatelný USB disk s instalací Windows vytvořit i s pomocí příkazové řádky, která je základní součástí Windows. Postup je sice složitější a zabere víc času, průměrně zkušený uživatel by jej ale měl být schopný zvládnout. Použití příkazové řádky je vhodné v případě, že máte původní instalaci uloženou na disku DVD. Pokud máte zdrojová data ve formátu ISO, je nutné je nejprve načíst do virtuální mechaniky (například Daemon Tools).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning