Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016

Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016 | Kapitola 7

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

25. 2. 2016 10:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testovací sestava a použitá metoda 3. SanDisk microSDXC Ultra Android Class 64 GB 4. LTLM microSDXC 64 GB Class 10 5. ADATA Premier microSDXC 64 GB UHS-I 6. Samsung micro SDXC 64 GB Class 10 EVO 7. Samsung micro SDXC 64 GB Evo Plus 8. Kingston Micro SDXC 64GB UHS-I U3 
9. SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme UHS-I U3 10. Samsung micro SDXC 64GB PRO Plus 11. SanDisk Micro SDXC 64GB Extreme Plus UHS-I 12. Porovnání sekvenčního čtení 13. Porovnání rychlosti sekvenčního zápisu 14. Počet operací za sekundu 15. Závěr

Přinášíme vám velký srovnávací test paměťových karet micro SDXC s kapacitou 64 GB. V testu se podíváme na rychlost sekvenčního čtení/zápisu, a také na rychlost náhodného přístupu. Spíše než konstatování, která karta je lepší nás bude zajímat použitelnost v jednotlivých zařízení jako jsou kamery nebo mobilní telefony.

Reklama

Samsung Evo Plus je další z produktové řady Evo v našem testu. Oproti svému oranžovému kolegovi je karta zhruba o 200 Kč dražší. Pojďme se tedy podívat, co karta nabídne navíc.

Graf ceny produktu Samsung SDXC 64GB EVO Plus SD poskytuje server Heureka.cz

Prvním velkým rozdílem mezi oběma kartami je (kromě barvy) výrobcem udávaná rychlost. Ta má být bezmála 80 MB/s, u zápisu potom 20 MB/s. Pokud tomu tak skutečně bude, půjde o zhruba dvojnásobnou rychlost levnější karty Evo (u čtení). Samozřejmě jako vždy se jedná o rychlost při práci s velkým souborem (sekvencí), při práci s malými, rozkouskovanými soubory je rychlost několikanásobně nižší.

Samsung 64 GB Evo Plus
i Zdroj: PCTuning.cz
Samsung 64 GB Evo Plus

  

Velkým plusem microSDXC karet od Samsungu je přibalený SD adaptér, což může být velká výhoda pro integrované čtečky v laptopech, nebo starších kamerách nebo fotoaparátech (karty SDXC jsou zpětně kompatibilní s SDHC zařízeními).

Samsung 64 GB Evo Plus
i Zdroj: PCTuning.cz
Samsung 64 GB Evo Plus

  

Tato paměťová karta, jak je v Samsungu dobrým zvykem, je velmi designově povedená, ovšem relevantnost nechávám na zvážení každého z vás. Karta nese oznašení U1, což značí, že je určena pro práci s FullHD rozlišením. Nese také certifikaci UHS-I, můžeme tedy očekávat poměrně vysoké hodnoty. Samsung Evo Plus je stejně jako její levnější kolegyně vybavena odolností proti extrémním teplotám, narozdíl od ní ji ale Samsung přibalil do vínku ještě odolnost proti slané vodě! Jen s rentgene si karta ještě pořád nerozumí..

CrystalDiskMark 5.1.1
i Zdroj: PCTuning.cz
CrystalDiskMark 5.1.1

  

CrystalDiskMark 5.1.1
i Zdroj: PCTuning.cz
CrystalDiskMark 5.1.1

  

Už první test v CrystalDiskMarku dává tušit, že máme tu čest s rychlou kartou, která téměř atakuje hranice standardu. Budeme doufat, že v dalších testech se karta v rychlosti zápisu ukáže v lepším světle.

HD Tune Pro 4.50
i Zdroj: PCTuning.cz
HD Tune Pro 4.50

  

HD Tune Pro 4.50 druhý test
i Zdroj: PCTuning.cz
HD Tune Pro 4.50 druhý test

  

S testem HD Tune Pro si karta očividně vůbec nerozumněla. Hned od zhruba 5. GB nastal obrovský propad rychlosti, který kartu srazil na průměrných 45 MB/s. Uvidíme, jak si karta povede v dalších testech.

ATTO Disk Benchmark
i Zdroj: PCTuning.cz
ATTO Disk Benchmark

  

ATTO Disk Benchmark druhý test
i Zdroj: PCTuning.cz
ATTO Disk Benchmark druhý test

  

ATTO Benchmark již tradičně potvrdil hodnoty CrystalDiskMarku, což je nějakých 92-94 MB/s při čtení a kolem 27 MB/s při sekvenčním zápisu. Těžko říct, co benchmarku HD Tune Pro tolik vadí na našich kartách..

HD Tune Pro 4.50 Náhodný přístup
i Zdroj: PCTuning.cz
HD Tune Pro 4.50 Náhodný přístup

  

V testu náhodného přístupu HD Tune Pro kartě přiřkl krásných 1915 IOPS, to je opravdu solidní hodnota, uvidíme jak si karta povede "naostro" v mobilním telefonu.

A1 SD Benchmark
i Zdroj: PCTuning.cz
A1 SD Benchmark

  

Podle A1 SD Benchmarku zvládá paměťová karta Samsung Evo Plus číst malé, rozkouskované soubory rychlostí 16,27 MB/s, zapisovat je umí rychlostí 3,3 MB/s.

Zhodnocení

Samsung i v případě své vylepšené paměťové karty Evo Plus ukázal, že umí vyrobit kvalitní kartu pro mobilní telefony. Rychlost čtení 92-94 MB/s je i na dnešní dobu nadstandartní a díky ní se nebudete muset bát přesouvat velké soubory z mobilu do počítače. Také rychlost v počtu operací za sekundu je vysoká, a to úctyhodných 1700 IOPS. Zamrzí jen rychlost sekvenčního zápisu, ten se v testech pohyboval od 24 MB/s do 39 MB/s. Nadruhou stranu Samsung na obalu karty uvádí rychlost zápisu 20 MB/s, což karta ještě překonává. Samsung Evo Plus, stejně jako Samsung Evo jsou ideální karty pro mobilní telefon. Zvládají rychlé přenosy souborů mezi telefonem a počítačem, rychle spustí aplikace, které na ně uložíte, a poskytnou dostatek rychlosti pro zápis fotografií nebo videa ve FullHD. Samsung Evo Plus je sice o 200 Kč dražší než Samsung Evo, ale za tu cenu nabídne dvojnásobnou rychlost čtení, o 200 operací za sekundu víc a k tomu všemu odolnost proti slané vodě. No nekupte to!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama