vliv-cpu-na-herni-vykon-3-3-herni-vykon-procesoru
PCTuning Článek

Vliv CPU na herní výkon 3/3: Herní výkon procesorů

Z. Obermaier
Z. Obermaier
18. 2. 2009 06:00 152 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - Konečně ve finále .. 2. Testovací sestavy 3. Testovací hry a metodika 4. Jak číst grafy a tabulky? 5. Fallout 3 6. Call Of Duty 5 7. Left 4 Dead 8. Far Cry 2 9. Dead Space 10. Bioshock 11. World In Conflict 12. Tomb Raider Underworld 13. GTA IV 14. Call Of Duty 4
15. Devil May Cry 4 16. Crysis Warhead 17. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky 18. Brother In Arms: Hells Highway 19. Race Driver: GRID 20. Half Life 2: Episode Two 21. Company Of Heroes: Opposing Fronts 22. Mass Effect 23. Unreal Tournament 3 24. Enemy Territory Quake Wars 25. Shrnutí výkonu 26. Nárůst výkonu s přetaktováním 27. Poměr cena - výkon herních procesorů 28. Závěr celého testu

Dnes se naposledy podíváme na vliv výkonu procesoru počítače na herní výkon. V třetí a závěrečné části srovnáme šest zajímavých procesorů na základních frekvencích. Změříme, jak si poradí s klasickou i duální grafickou kartou a porovnáme jejich výkon. Také si řekneme, jak se herní výkon zvýší po přetaktování, a jestli má smysl taktovat CPU kvůli hrám.

Reklama
Reklama

Dva poslední týdny jsme vám každé pondělí přinesli jeden pohled na procesorový výkon a jeho vliv na hry. Čtenost a ohlasy čtenářů hovoří o značném úspěchu obou předešlých částí. O popularitě také svědčí podobný test na některých méně významných českých webech, kteří si na tomto tématu chtěli také "přihřát polívčičku". Na náš mega-test ale jejich počin nestačí, nemůže se našemu testu rovnat v žádném směru. Ať už v komplexnosti našeho přehledu, ale hlavně jeho zpracováním a čitelným přínosem. My na tradici našich kladně hodnocených prvních dvou částí, navážeme dnes s posledním dílem. Ten vznikl pouze na žádost Vás, čtenářů. Přání a připomínky čtenářů jsou u nás na prvním místě, recenze píšeme pro vás.

Abychom vám podali obraz o procesorovém výkonu skutečně kompletní, přistoupíme dnes k testování konkrétních procesorů na základních taktech. Šest zajímavých procesorů porovnáme ve dvaceti hrách a třech rozlišeních, včetně vyhlazování. První část testu byla teoretická a obecná, srovnávali jsme platformy a nikoliv konkrétní CPU a grafiku. Už tehdy jsem ale tvrdil, že přetaktování procesorů se na herním výkonu nijak významně neprojeví, a dnes vám to dokáži měřením. Abychom ale dostáli slibům, a do budoucna zodpověděli i tuto častou otázku, vznikl právě dnešní test.

V druhém díle se obecná část týkala už jen procesorů a platforem, grafické karty jsme již zkonkretizovali. Ukázali jsme vám vliv CPU na duální grafické karty. V této části se více přiblížíme domácím podmínkám většiny čtenářů, kteří procesor nijak netaktují a používají ho na základní frekvenci.

Po úvodních kapitolách vás čeká kompletní porovnání výkonu procesorů na klasickou grafickou kartu s jedním GPU, poté na řadu přijde stejný test s duálním Radeonem HD4870 X2. Portfolio testovacích procesorů jsme rozšířili o AMD Athlon 64 X2 5000+ a jednojádrový Intel Celeron 420. První z nich představuje stále hojně používaný dvoujádrový Athlon, a druhý procesor jsem doplnil jen pro zajímavost - jak si povedou dnešní hry na Single Core. V další kapitole se podíváme, jak se vliv na herní výkon změní s nepřetaktovaným, a přetaktovaným CPU. V této souvislosti si také ukážeme, jaká minimální frekvence CPU, dokáže ještě "nakrmit" duální Radeon HD4870 X2 a kartu výrazně nebrzdí. Na závěr nás čeká i porovnání cen a výkonu, kde vyhlásíme nejvýhodnější herní procesor.

Co chceme zjistit?

Všechny dosavadní otázky jsme si zodpověděli v minulých dvou článcích. Aby bylo možné najít všechny poučky na jednom místě, zopakuji je dnes ve shrnujícím závěru. Hlavní dnešní náplní je otestovat procesory na svých defaultních pracovních frekvencích, v běžných konfiguracích a porovnání jejich výkonu s přetaktovanými procesory ze dvou prvních částí testu. Dnes budeme tedy hledat odpovědi na následující otázky:

  • Jak si dnes výkonově stojí běžně dostupné (nepřetaktované) CPU na poli her?
  • Jak velký vliv na herní výkon má přetaktování procesoru?
  • Jaký poměr cena/výkon mají testované procesory?
  • Jaká je minimální frekvence CPU, aby nebrzdil Single-GPU a Multi-GPU?
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning