PCTuning Článek

Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
7. 1. 2013 02:00 112 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Hry, procesory a smysl našich měření 2. Přehled testovaných procesorů a jejich parametry 3. Testovací sestavy, hry a metodika 4. Alan Wake 5. Arma II: Operation Arrowhead 6. Assassins Creed III 7. Battlefield 3 8. Crysis 2 9. F1 2012
10. Far Cry 3 11. Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City 12. Hitman: Absolution 13. Max Payne 3 14. Metro 2033 15. Sleeping Dogs 16. Shrnutí výsledků 17. Závěr

Jak výkonným procesorem by měl být osazen moderní herní počítač a dokážou dnes hry naplno využít výkon i šesti nebo osmijádrových procesorů? Odpovědět na tyto otázky není snadné, přesto se o to pokusíme. Ve dvanácti moderních hrách jsme totiž změřili výkon šestnácti procesorů různých architektur, frekvencí i počtu jader.

Reklama
Reklama


Průměrné výsledky jsou u článků jako je tento velmi zavádějící. S jejich uveřejněním jsem velmi váhal, nakonec je ale dávám k dispozici a doufám, že alespoň před psaním do diskusí si k nim čtenáři přečtou i komentář níže.

Z průměrných výsledků by se na první pohled mohlo zdát, že i pro hraní s tak výkonnou grafickou kartou jako je nVidia GeForce GTX 670 bohatě stačí starší čtyjádrový procesor řady AMD Phenom II X4 nebo dvoujádrové modely Intel Core i3. To ale není pravda, v následujícím textu se pokusím vysvětlit proč.

Jak je vidět z testů jednotlivých her, existují hry silně závislé na výkonu procesoru (F1 2012, Grand Theft Auto, Assassin's Creed III) a hry, které nejsou na výkonu procesoru závislé téměř vůbec (Sleeping Dogs, Crysis 2). V praxi je však při hraní her třeba, aby plynule běžely obě skupiny. Zatímco tak v grafech průměrného výkonu je třeba u AMD Phenomu II X4 975 hodnota na první pohled velmi slušných 90 %, v praxi dochází ve hrách náročnějších na výkon procesoru k poměrně výrazným propadům výkonu o desítky procent. Ty v případě her jako je zmíněné Grand Theft Auto nebo Hitman: Absolution dělají rozdíl mezi konstantní plynulostí a občasným trháním.

Podobně jako se ve hrách náročnějších na výkon procesoru propadají hodnoty průměrných fps, se navíc propadají i hodnoty minimálních fps. Zde už hraje obrovskou roli, zda je hodnota minimálního frameratu například 33 nebo 24 fps, protože se mění míra, jak často se v průměru plynulá hra krátkodobě začne trhat. Ačkoliv se to z grafů nemusí zdát,v praxi je na to při hraní člověk velmi citlivý a třeba onen zmíněný Phenom II X4 975 je už dle mého názoru na hranici použitelnosti. Majitel výkonné herní sestavy s grafickou kartou aktuální střední třídy a vyšší by měl pomalu začít uvažovat o upgradu. To samozřejmě neplatí v případě, že má celkově slabší sestavu třeba s oblíbeným AMD Radeonem HD 7770, takovou kartu Phenom II X4 s přehledem „nakrmí“. Dle mých zkušeností z testování dokážou zvolenou výkonnou GeForce GTX 670 naplno využít procesory s průměrným výkonem přes 95 % a minimálním frameratem alespoň 70 %.

Pokud se podíváme na výsledky jednotlivých modelů, starší procesory AMD řady Phenom II se dostávají na hranici své životnosti. Příliš slabé jsou dvoujádrové procesory, Phenom II X2 560 ukazoval obrovské propady výkonu téměř ve všech hrách. Tato stará dvoujádra už nejsou vhodná ani do slabších sestav. Do výkonných herních sestav nemohu doporučit ani čtyřjádra architektury K10. Slabší verze Athlon II X4 620 ukazovala také velké propady výkonu. Ve starším počítači se slabší grafickou kartou však ještě nějaký měsíc může posloužit. Totéž platí pro výkonnější verzi Phenom II X4, které bych ale ve slabším počítači dával životnost klidně i rok nebo dva. Posledním testovaným Phenom II bylo šestijádro X6 1100T. I to má proti výkonnějším procesorům propady výkonu (např. ve hrách Assassin's Creed III, Battlefield 3, GTA), nejsou už ale tak vysoké. Pokud nemáte peníze na velký upgrade, dá se s tímto procesorem ještě nějaký čas vyžít i ve výkonnějších sestavách. Ve zmíněných náročných hrách ale počítejte s nižším frameratem a občasným trháním.

Slušné výsledky v testu ukázaly procesory architektury Bulldozer. Šesti a osmijádra jsou vhodnou volbou i do výkonných herních počítačů. Propady proti nejvýkonnějším procesorům Intel Core i7 byly jen u minima her a pouze mírné. Výjimkou jsou jen čtyřjádra, ta se hodí spíše do slabších sestav, jejich výkon ve hrách je totiž srovnatelný s nejvýkonnějšími čtyřjádrovými modely starší generace Phenom II.

Procesory Intel všech testovaných architektur podaly ve hrách podobné výsledky, spíše než na architektuře (platí pro Nehalem a vyšší) tak záleží na frekvenci a především počtu jader. Hodnocení je zde poměrně jednoduché — dvoujádra řady Core i3 patří do levnějších sestav, výkonné grafiky totiž brzdí. Naopak čtyřjádro Core i5/i7 může být téměř jakékoliv, rozdíly mezi jednotlivými modely byly na úrovni chyby měření. Máte-li tak třeba jedno z prvních čtyřjader Core i7 architektury Nehalem, s upgradem kvůli hrám nemusíte nijak spěchat, žádný velký přinos by to zatím nemělo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning