Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7

Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7 | Kapitola 17

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

7. 1. 2013 03:00 112

Seznam kapitol

1. Hry, procesory a smysl našich měření 2. Přehled testovaných procesorů a jejich parametry 3. Testovací sestavy, hry a metodika 4. Alan Wake 5. Arma II: Operation Arrowhead 6. Assassins Creed III 7. Battlefield 3 8. Crysis 2 9. F1 2012
10. Far Cry 3 11. Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City 12. Hitman: Absolution 13. Max Payne 3 14. Metro 2033 15. Sleeping Dogs 16. Shrnutí výsledků 17. Závěr

Jak výkonným procesorem by měl být osazen moderní herní počítač a dokážou dnes hry naplno využít výkon i šesti nebo osmijádrových procesorů? Odpovědět na tyto otázky není snadné, přesto se o to pokusíme. Ve dvanácti moderních hrách jsme totiž změřili výkon šestnácti procesorů různých architektur, frekvencí i počtu jader.

Reklama
Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: Pctuning

Cílem dnešního článku bylo zjistit, jak výkonný procesor musí být osazen v moderním výkonném herním počítači, aby nedocházelo k propadům výkonu vlivem jeho limitace. Otestoval jsem celkem šestnáct modelů obou výrobců všech různých typů. Výsledky v zásadě odpovídají předpokladům. Starší procesory AMD Phenom II architektury K10 se už dostávají za hranici životnosti a ve výkonném počítači na hraně obstojí jen šestjádrový Phenom II X6 1100T. Pokud jej přetaktujete na hranici možností (v praxi typicky okolo 4 GHz), má potenciál ještě několik posloužit. Jinak jsou ale Phenom II vhodné jen do slabších herních sestav, dvoujádra pak dosluhují i v nich.

Příjemně mě překvapily procesory AMD architektury Bulldozer a jeho novější revize Piledriver, které jsou jinak hodnoceny velmi kriticky. Ve výkonné herní sestavě však šesti a osmijádra obstála. Výkon sestavy sice v některých případech tyto procesory mírně brzdily, proti procesorům Intel jsou ale výrazně levnější. Vyhněte se jen čtyřjádrovým buldozerům. Ty se do výkonných herních sestav příliš nehodí, u nich je už limitace znát.

Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: Pctuning

U procesorů Intel je situace jasná — do výkonné herní sestavy jedině čtyřjádro. Dvoujádrové procesory Core i3 jsou v některých hrách brzdou a dobrou službu odvedou jen ve slabších počítačích. Při výběru konkrétního čtyřjádra naopak není nutné sahat po nejdrazších modelech, takřka shodný výkon mají všechny modely architektur Nehalem, Sandy Bridge i nejnovější Ivy Bridge.

Poděkování

Za zapůjčení procesorů Intel Core i7-3770K a AMD FX-8350 děkujeme internetovému obchodu Alfa.cz.

Za zapůjčení zbylých procesorů Intel děkujeme společnosti Intel.

Za zapůjčení zbylých procesorů AMD děkujeme společnosti AMD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning