Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7

Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7 | Kapitola 17

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

7. 1. 2013 03:00 112

Seznam kapitol

1. Hry, procesory a smysl našich měření 2. Přehled testovaných procesorů a jejich parametry 3. Testovací sestavy, hry a metodika 4. Alan Wake 5. Arma II: Operation Arrowhead 6. Assassins Creed III 7. Battlefield 3 8. Crysis 2 9. F1 2012
10. Far Cry 3 11. Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City 12. Hitman: Absolution 13. Max Payne 3 14. Metro 2033 15. Sleeping Dogs 16. Shrnutí výsledků 17. Závěr

Jak výkonným procesorem by měl být osazen moderní herní počítač a dokážou dnes hry naplno využít výkon i šesti nebo osmijádrových procesorů? Odpovědět na tyto otázky není snadné, přesto se o to pokusíme. Ve dvanácti moderních hrách jsme totiž změřili výkon šestnácti procesorů různých architektur, frekvencí i počtu jader.

Reklama
Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz

Cílem dnešního článku bylo zjistit, jak výkonný procesor musí být osazen v moderním výkonném herním počítači, aby nedocházelo k propadům výkonu vlivem jeho limitace. Otestoval jsem celkem šestnáct modelů obou výrobců všech různých typů. Výsledky v zásadě odpovídají předpokladům. Starší procesory AMD Phenom II architektury K10 se už dostávají za hranici životnosti a ve výkonném počítači na hraně obstojí jen šestjádrový Phenom II X6 1100T. Pokud jej přetaktujete na hranici možností (v praxi typicky okolo 4 GHz), má potenciál ještě několik posloužit. Jinak jsou ale Phenom II vhodné jen do slabších herních sestav, dvoujádra pak dosluhují i v nich.

Příjemně mě překvapily procesory AMD architektury Bulldozer a jeho novější revize Piledriver, které jsou jinak hodnoceny velmi kriticky. Ve výkonné herní sestavě však šesti a osmijádra obstála. Výkon sestavy sice v některých případech tyto procesory mírně brzdily, proti procesorům Intel jsou ale výrazně levnější. Vyhněte se jen čtyřjádrovým buldozerům. Ty se do výkonných herních sestav příliš nehodí, u nich je už limitace znát.

Vliv procesoru na výkon ve hrách — od Phenomů po Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz

U procesorů Intel je situace jasná — do výkonné herní sestavy jedině čtyřjádro. Dvoujádrové procesory Core i3 jsou v některých hrách brzdou a dobrou službu odvedou jen ve slabších počítačích. Při výběru konkrétního čtyřjádra naopak není nutné sahat po nejdrazších modelech, takřka shodný výkon mají všechny modely architektur Nehalem, Sandy Bridge i nejnovější Ivy Bridge.

Poděkování

Za zapůjčení procesorů Intel Core i7-3770K a AMD FX-8350 děkujeme internetovému obchodu Alfa.cz.

Za zapůjčení zbylých procesorů Intel děkujeme společnosti Intel.

Za zapůjčení zbylých procesorů AMD děkujeme společnosti AMD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama