Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Vývoj technologií počítačových her — díl IV.

Vývoj technologií počítačových her — díl IV. | Kapitola 2

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

16. 9. 2011 03:00 51

Seznam kapitol

1. Trojice závodních her 2. Herní sestavy pod stromeček I 3. Herní sestavy pod stromeček II 4. Střílečky z let 2002 a 2003 5. Další technologicky zajímavé hry období 2002-3
6. Kormidlo přebírá ATI + AMD 7. Velká akční trojka 8. F.E.A.R. a technologické demo Lost Coast 9. Herní počítače roku 2005 10. Současná generace konzolí přichází

Historie počítačových her se píše už několik desítek let. Za tu dobu se jednoduché hry typu Pong vyvinuly v komplexní tituly s realistickou grafikou podobnou skutečnosti. Připravili jsme pro vás seriál o jejich vývoji, ve kterém zmapujeme cestu od prvních her jako Tennis for Two hraném na osciloskopu až ke Crysis 2.

Reklama
Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz


nVidia GeForce 4 MX 440 — levný základ do herních počítačů (zdroj: ixbitlabs.com)

Tentokrát se na dobový počítačový hardware pokusím podívat trochu jiným pohledem. Vytáhnul jsem ze skříně staré číslo dnes již neexistujícího časopisu Gamestar z Vánoc 2002 a představím vám v něm navržené herní sestavy. Jde o sestavu levnou (s cenou 35 tisíc s DPH včetně monitoru), ideální (celková cena 55 tisíc s daní) a maximální pro naprosté šílence (cca 200 tisíc). Už na tom je dobře vidět, jak moc ceny počítačového hardwaru za necelých deset let klesly.

Dnes koupíte základní herní stroj i s periferiemi do 20 tisíc, za 50 pak máte highend se vším všudy. Že přitom existuje něco jako inflace, rostoucí reálné mzdy a tehdejších 35 tisíc tedy odpovídá dnešním cca 50 tisícům, asi nemusím vysvětlovat. Z dnešního pohledu byl hardware opravdu pekelně drahý a tehdy jsme se přitom radovali, že doba drahých počítačů je již dávno pryč.

Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz


AMD Athlon XP 1800+ (1,53 GHz, socket A, jádro Palomino)

Základem každého počítače je pochopitelně procesor. Do levné sestavy Gamestar doporučuje AMD Athlon XP 1800+ (1,53 GHz) či Intel Celeron 2 GHz, oba s cenou okolo 3500 Kč s daní. Výkonnější sestavu je pak vhodné osadit silnějšími verzemi Athlon XP 2100+ (1,73 GHz) anebo Pentiem 4 2,0 GHz od Intelu. Za výkonnější procesory dáte čtyři a půl (Athlon XP) až sedm tisíc (Pentium 4).

Naprostý vrchol nabídky procesorů tvoří první 3GHz Pentium 4 s cenou šílených 30 tisíc s daní, za něco přes polovinu této sumy (16 tisíc) pak koupíte konkurenční AMD Athlon XP 2800+ (2,2 GHz).

Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz


Operační paměť Kingston 256 MB DDR PC2700 333 MHz CL 2.5

Jako další přichází na výběr operační paměti. Všechny platformy v této době využívají paměti typu DDR první generace, řada je tedy jasná. Cenově nejlépe vycházejí moduly s kapacitou 256 MB, které Gamestar doporučuje do obou typů pomalejších sestav. Frekvence bohatě stačí 333 MHz (PC2700), časování CL2.5 či CL2. Cena se pohybuje od dvou do tří tisíc korun (dnes pořídíte za poloviční částku třicetkrát tolik paměti). Pokud se však chcete rozmazlit, kupte si hned dva 400MHz moduly řady Corsair XMS. Jen ta pořizovací cena je opravdu šílená, okolo desíti tisíc.

Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz


Abit KD7 (socket A, čipset VIA KT400)

Výběr základní desky bude ve znamení nostalgie. Pro sestavu s procesorem AMD totiž Gamestar doporučuje základní desku Abit KD7 s čipsetem VIA KT400 a cenou lehce přes čtyři tisíce (obdobně desku Abit BE7 s čipsetem i845PE pro Intel). Nostalgii mám na mysli hlavně proto, že ani jedna společnost už hardware pro osobní počítače nevyrábí, Abit dokonce v roce 2008 zkrachoval. Nicméně i pohled na desku jako takovou vzbuzuje nostalgii: DDR sloty pro operační paměti, množství PCI slotů pro rozšiřující karty a AGP 8× pro akcelerátor grafiky, dva ATA konektory k připojení disků/mechanik, konektor pro připojení disketové mechaniky a novinkou jsou dva SATA porty první generace. Část se zadními výstupy pak obsahuje klasické konektory pro myš a klávesnici, LPT konektor, dva COM konektory, audio výstupy, dvojici USB a FireWire.

Vývoj technologií počítačových her — díl IV.
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobně jako dnes jste se mohli v minulosti rozmazlovat základní deskou. Pro AMD byl novinkou povedený čipset nForce 2 od nVidie, na kterém Asus postavil highendovou desku A7N8X-E DeLuxe. Bohužel tomu odpovídala i cena okolo osmi tisíc korun.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama