WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu

WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

15. 5. 2019 03:00 49

Seznam kapitol

1. WD Blue SN500 SSD NVMe disk 2. Představení disku 3. WD SSD Dashboard a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

WD uvádí NVMe disk SN500 řady Blue se solidní rychlostí čtení i zápisu, který pořídíte pod dva tisíce korun. To je jen o pár stokorun nad cenou běžných SSD disků v této kapacitě pro rozhraní SATA, přičemž výkon je zcela jinde. Nebojím se říci, že tohle je v segmentu levných SSD nejlepší koupě jara 2019.

Reklama

Představení disku

SSD disk formátu M.2 nabízí dvojí instalaci, jako samotný SSD M.2 disk anebo jako karta PCIe s využitím adaptéru. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA. Také trasy PCIe linek jsou zřetelně vidět. Na fotografii je můj testovací adaptér Silverstone, ten patří k drahým variantám, za polovinu jeho ceny pořídíte stejně funkční řešení.

WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotný disk je v podstatě jednoduchý, stejně jako jiné M.2 disky. V případě 250 GB i 500 GB verze najdeme na přední straně PCB jeden 15 nm 3D NAND TLC čip od SanDisk. Čip má logicky kapacitu 250 nebo 500 GB, záleží jen jako máte verzi disku. Zbytek PCB disku pokrývá modrá nálepka se zvláštním výřezem. V něm je QR kód, který zřejmě míří na čínské padělatele a ověří vám autenticitu disku. Pod nálepkou není nic, stejně jako na druhé straně disku.

Disk WD Blue SN500 zepředu
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk WD Blue SN500 zepředu

Zadní strana disku
i Zdroj: PCTuning.cz
Zadní strana disku

Detail disku
i Zdroj: PCTuning.cz
Detail disku

Na disku se šetřilo ve všech směrech. Jednoduché PCB navrhnuté jen pro jeden NAND čip a osekaná základní výbava. Disk nemá žádnou externí DRAM cache což nebává obvyklé, ale u NVMe disků je to možné. Protokol NVMe umožňuje použít malou část RAM počítače, ale SanDisk ji u tohoto disku nevyužívá. Uvnitř kontroléru, který vidíte v horní části disku, je totiž také vestavěná malá paměť pro tyto účely. Stejně to měl Samsung na svých starších highend discích. Kontrolér je ořezanou verzí čipu, která WD používá i na highendu SN750 Black. Jde o dvoujádrový ARM čip, který v tomto případě disponuje dvěma PCIe linkami 3.0. Přenosová rychlost je tedy omezená na maximum 2 GB/s. Větší čip je 64-vrstvý 3D TLC NAND modul.

Balení disku

Disky se prodávají v klasickém „retail“ balení, tedy v krabičce s potiskem. Krabička je malá, najdete na ní ale vše co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněn. Tohle balení vydrží hodně drsné zacházení. Kromě disku je v krabičce ještě manuál, to je ale vše.

WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama