WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu

WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

15. 5. 2019 03:00 49

Seznam kapitol

1. WD Blue SN500 SSD NVMe disk 2. Představení disku 3. WD SSD Dashboard a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

WD uvádí NVMe disk SN500 řady Blue se solidní rychlostí čtení i zápisu, který pořídíte pod dva tisíce korun. To je jen o pár stokorun nad cenou běžných SSD disků v této kapacitě pro rozhraní SATA, přičemž výkon je zcela jinde. Nebojím se říci, že tohle je v segmentu levných SSD nejlepší koupě jara 2019.

Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

U starších disků Samsung, Adata i WD byl znatelný výrazný vliv teploty na výkon. Některé disky ztrácely výkon v zápisu, některé i ve čtení. Proto je testování teploty a výkonu zásadní moment recenze SSD disku. Tady musím říci, že Samsung už tento problém nemá, jeho disky jsou vůči přehřívání imunní. Disky ADATA víceméně také, ale WD vloni ukázal značnou závislost na dobrém chlazení. Už u disku SN750 Black jsem nezměřil žádný vliv na výkon s teplotou, a to se děje i u tohoto levného disku. Vysoká teplota neměla na výkon ve čtení i zápisu žádný vliv.

WD Blue (SN500) 500 GB – Nejlevnější SSD pro NVMe na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dále se podívejme na SLC cache. Průběh celkem jasně ukazuje, že SLC cache je celkem malá. Odhadem je to kolem 6 GB, kdy zápis boostuje na 1,3 GB/s. Po chvilce ale zápis padá někam kolem 0,8 GB/s což není úplná tragédie, spíš dobrý výsledek. Samsung 970 Evo klesne a zapisuje pouze 0,6 GB/s! Zde WD Blue SN500 nad Samsungem vede. Výkon zápisu hodnotím pozitivně, jde o současný nadprůměr.

Disk WD Blue není potřeba chladit, na výkon to nemá vliv
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk WD Blue není potřeba chladit, na výkon to nemá vliv

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama