Wolfenstein: The New Order – střílečka, jaká tu dlouho nebyla | Kapitola 3
Seznam kapitol
Co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku? Na to se pokouší odpovědět zástupy historiků, romanopisců a dalších zvídavých lidí, včetně tvůrců videoher. Střílečka Wolfenstein: The New Order je v tomto ohledu nejčerstvější snahou o vyložení alternativní historie. A rovnou prozradím, že jde o nejlepší FPS pro jednoho hráče, která v poslední době vyšla.
Technické zpracování hry je nadprůměrné. Grafika se sice neřadí po bok současné špičky, ale je třeba připustit, že ani neurazí. Nepovedlo se ztvárnění vody, která se příliš leskne a nepůsobí moc přirozeně, tento prohřešek však vyvažuje hned několik jasných kladů.
Dostatečně efektní je například zničitelnost prostředí, díky níž se vám občas stane, že se krčíte v krytu a po dopadu několika nepřátelských kulek z ničeho nic zjistíte, že vám z něj čouhá zadek, jelikož střely nadělaly díru v plechu, nebo oddrolily kus betonového sloupu. Jednou jsem se zase schovávala za bednou, která po výbuchu nepřátelského granátu vzala za své stejně, jako i všechny ostatní bedny v dohledu, což mě dostalo do značně nepříjemné situace, v níž jsem musela zatroubit k promptnímu ústupu.
Líbila se mi i podoba, kterou autoři vdechli HD podobě B.J. Blazkowicze. Hlavní hrdina je sice steroidový král, který má i po čtrnácti letech, kdy byl připoután na vozíček a bez jakékoliv aktivity, svaly větší než Van Dame v nejlepších letech své kariéry, na druhou stranu je však sympatický a oplývá poměrně zdařilou mimikou, což se dá tvrdit i o ostatních postavách včetně Anyi. Ta sice není typickou kráskou, ale dřímá v ní něco sympatického. B.J. Blazkowicz je také hodně podobný své prapůvodní podobě a to i přesto, že se z blonďatého ranaře přetransformoval na hrdinu se světle hnědými vlasy.
Zdaleka nejvíce se mi však líbil svět, do kterého je hra Wolfenstein: The New Order zasazená, i když mi sci-fi většinou nic neříká. Jak už jsem zmínila na začátku recenze, svět hry je naprosto uvěřitelný a díky vkusnému návrhu a citlivému zasazení jeho jednotlivostí nepůsobí jako fantasmagorie. Obzvláště povedení jsou potom mechové a robotičtí psi, z nichž jde opravdu hrůza.
Pozadu však nezůstávají ani náckové z masa a kostí a celkově i lokace. Ty jsou totiž ve většině případů naprosto impozantní, ať už díky majestátným monumentům, nebo třeba jen díky zapadajícímu slunci, ale i pokud zrovna nenabízejí nic extra zajímavého, alespoň dokáží držet atmosféru. Často narazíte i na zajímavé detaily, například na výstavku vašeho úhlavního nepřítele Wilhelma „Deathsheada“ Strasse, ale i na další maličkosti (např. samotné sídlo odboje je vážně hodně působivé), které vám udělají radost a zároveň prozradí, že autoři k tvorbě nového Wolfensteina přistupovali svědomitě a možná i s láskou.
Hardwarové požadavky hry Wolfenstein: The New Order:
- Operační systém: 64-bit Windows 7/Windows 8
- Procesor: Intel Core i7 nebo ekvivalent od AMD
- Paměť: 4 GB RAM
- Disk: 50 GB volného místa na disku
- Grafická karta: GeForce 460 nebo ATI Radeon HD 6850
- Vysokorychlostní internetové připojení
- Aktivace na Steamu