PCTuning Článek

XPG Precog: Headset s perfektní ergonomií i zvukem

jan-preclik
Jan Preclík
23. 12. 2019 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Unboxing 3. Parametry 4. Ideální pro poslech hudby 5. Režimy zvuku, mikrofon a battle royale 6. Závěr

Duální měniče, certifikace Hi-Res Audio, přepínatelné zvukové režimy a spoustu dalších vychytávek přináší Adata se svou vlajkovou lodí – headsetem XPG Precog. Na první pohled se jedná o sluchátka pro všechny nadšence, kteří jsou ochotni své peněžence pustit žilou, aby získali to nejlepší univerzální řešení na trhu.

Reklama
Reklama

Zvuková karta, která je zabudována v donglu s ovládáním, umožňuje přepínání mezi třemi režimy – Music, 7.1 a FPS. Defakto se jedná o vnitřní přednastavený ekvalizér zvukové karty řešený manuálním přepínačem. Základní režim music není nijak upravený a je ideální pro poslech hudby a filmů. Je parádně vyvážený, osobně bych na něm absolutně nic neměnil. Ostatně o tom jsem se bohatě rozepsal v minulé kapitole.

Virtuální 7.1 surround umožňuje poměrně slušně vnímat prostor, nicméně bohužel, jako všechny ostatní headsety, trpí syndromem „sluchátek s virtuálními surroundy“. Znalým je samozřejmě jasné, že je řeč o ozvěně. Jinak k pozicování v prostoru nemám nejmenších námitek. Tenhle režim je ideální pro sólovky, které si chcete užívat s pseudovirtuálním podáním zvuku.

FPS režim je ale opravdu pecka a ocení jej v dnešní době zejména blázni do battle royale titulů. Rozhodně ale neslouží ke klasickému poslechu. Tento režim hudbu výrazně degraduje, jako byste ji poslouchali skleničkou přes zeď od sousedů. To asi přeháním, ale feeling nízké telefonní kvality se dostaví okamžitě. Hudbu ani filmy s tímto ekvalizérem rozhodně ne.

Zato PUBG s FPS režimem byla opravdu paráda. Odehrál jsem match, udělal záznam ze hry a zaměřil jsem se na konkrétní úsek, který jsem si poslechl ve všech třech režimech. V tomto úseku můj spoluhráč za mými zády vešel do vedlejší budovy. Jen v FPS režimu jsem měl takový dojem. 7.1 režim taky zafungoval, slyšel jsem kolegu za zády, ale nebyl jsem schopen identifikovat, zda vešel do mé budovy nebo té vedlejší. FPS režim je tedy schopen zaměřit pohyb sluchem ještě věrněji, než klasický 7.1 virtuál. Prakticky dělá to, že zvýrazňuje zvuky kroků a střelbu. Každopádně neměl jsem při hraní pocit zvukové degradace, naopak jsem hrál bez ozvěny a s ještě lepším prostorovým vjemem.

Když už jsem myslel, že si není nač stěžovat a testuji dokonalý headset, naběhl jsem do prvního problému. Spoluhráč mi hlásil, ať si vypnu mikrofon, že v něm nepříjemně píská. Zevrubná kontrola kabeláže žádný problém neodhalila. Zapnul jsem tedy ve Windows „what you hear“ a šel pátrat. Mikrofon opravdu zaznamenával nepříjemný pískavý zvuk o vysoké frekvenci na pozadí rozhovoru. Pro jistotu jsem tedy Adata požádal o zaslání nového kusu, abych vyloučil možnost vadného kusu.

Druhý headset potvrdil mou domněnku, že se nejedná o vadný kus, nýbrž vlastnost těchto sluchátek. Při vypnutém noise cancellingu je slyšet stálý tón o vysoké frekvenci. Nejvýraznější je v režimu Music, s ozvěnou v 7.1, a téměř neslyšitelný, ale stále přítomný je i v režimu FPS. Pokud ovšem zapnete čistič okolního ruchu ENC, nepříjemný pískot i šum zmizí a mikrofon skutečně posílá dál vyčištěný uživatelův hlas. Technologií ENC však disponuje pouze zvuková karta, připojením sluchátek přes klasické jacky je tato funkce vyřazena a mikrofon v analogovém režimu trvale lehce šumí.

V případě, že se pro koupi těchto sluchátek rozhodnete, rozhodně nikdy ENC nevypínejte. Nemá to smysl, jelikož zvuk z mikrofonu je trvale znečišťován těmito ruchy. Nepomohla změna sluchátek, ani jiné PC. Mou domněnku, že se jedná o chybu v donglu zvukové karty, potvrdil fakt, že po připojení přes redukci s dvěma 3.5mm jacky otravný pískot zmizel a zůstal jen nativní šum mikrofonu. Marně jsem na webu výrobce hledal firmware update, který by tuto chybu opravil.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning