Že by tu byla konečně rozumná zelená energetika?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Že by tu byla konečně rozumná zelená energetika?

Že by tu byla konečně rozumná zelená energetika? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 3. 2017 10:00 94

Seznam kapitol

1. Noční můry ekologů 2. Když vypadne proud 3. Z vlastních zdrojů 4. Solární střechy – s panely bez panelů
5. Na plný... proud 6. „Čisté“ zdroje 7. Trvale a udržitelně

Zelení neznají bratra, ani cenu, kterou jejich šílené nápady stojí. Přehnaný boom solární energetiky podpořil několik solárních baronů a jistě i výrobu solárních panelů v Číně, ale zamořil naše pole lesklými deskami, jejichž energetická produkce stojí domácnosti i průmysl desítky miliard navíc. S novými technologiemi by se ale situace snad mohla normalizovat.

Reklama

Vážně ten spěch, to honem, honem, nebo se lední medvěd utopí – vážně to stálo za to, abychom mrhali penězi na polonedodělky, místo toho, abychom věnovali čas a peníze výzkumu a vývoji něčeho opravdu efektivního, ekonomického, udržitelného?

Z osobní zkušenosti znám Zelené jako nepříliš inteligentní lidi, kteří radši konají, než myslí – ale musíme kvůli jejich aktivismu dělat hlouposti i my, ostatní?

Teprve teď začíná zelená energetika získávat rozumné obrysy, které jsou ale stále limitovány nedostatečnou kapacitou baterií elektromobilů, nedostatečnou rychlostí jejich dobíjení, nutností vyvinout baterie s velkou výdrží a odolností, promyslet celý cyklus jejich výroby a recyklace. Je tam ještě spousta práce, spousta problémů, spousta standardů, které je třeba vyvinout, aby všechno bylo jednoduché, jednotné, pochopitelné.

Pamatujete na hrdinku příběhu Nosedive z poslední série britského seriálu Black Mirror, která řeší problém s tím, že elektročerpací stanice nemá kabely pro její elektroauto? Tak to se musí vyřešit, tento problém nesmí existovat. Dobíjení elektroaut musí být stejně rychlé a jednoduché, jako je dnes čerpání benzínu. Tohle je přesně to, co se musí doladit, dořešit, standardizovat. Všechno musí být propojené, všechno musí dávat smysl, od výroby, přes provoz po recyklaci.

Ideálem ekologie není stařec sedící v jeskyni a konzumující pouze hříbky a borůvky místní produkce, to je zásadní nepochopení ekologie. Cílem ekologie je Ouroboros, had, požírající sama sebe, proces, který nemá konec a ani začátek, protože výstup každého procesu je vstupem pro jiný proces. Krebsův cyklus, který se opakuje znova a znova.

To je podstata života – a ve chvíli, kdy stejné úrovně recyklace dosáhne i průmysl, se konečně staneme trvale udržitelnou civilizací. Ale musí se u toho přemýšlet, více investovat do vývoje a méně do palby do temnoty naprázdno.

Méně akce, více inteligence – a nakonec se to podaří!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama