50 stran právničtiny lidsky – rozebíráme smlouvu ACTA
Hardware Článek 50 stran právničtiny lidsky – rozebíráme smlouvu ACTA

50 stran právničtiny lidsky – rozebíráme smlouvu ACTA | Kapitola 11

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 2. 2012 03:00 64

Seznam kapitol

1. Střípky z posledního týdne 2. Špatné PR 3. Tak nám vláda podepsala ACTA 4. Překlad smlouvy ACTA z angličtiny 5. Překlad z právničtiny I. 6. Překlad z právničtiny II.
7. Překlad z právničtiny III. 8. Překlad z právničtiny IV. 9. Překlad z právničtiny V. 10. Potřebujeme vůbec autorskoprávní ochranu? 11. Bezesporu přichází změna

ACTA byla tiše podepsána. Možná se nás vláda snažila ochránit od toho, abychom o ní přemýšleli a případně šli protestovat. Přece jenom je zima. I naše média vše přešla bez většího zájmu, je přece důležitější, že ministerský řidič bral 60 tisíc měsíčně a narodila se fialová kráva. Co smlouva znamená a kam vůbec směřuje?

Reklama
Reklama

Pořád dokola slyším stále stejnou písničku o tom, že lidi chtějí všechno zadarmo a celé hnutí proti ACTA a DRM je hnutí zlodějů a sket (vyjádřit se můžete i v naší anketě v pravém sloupci). Určité množství freeloaderů vždycky bylo a vždycky bude. Ty odstranit nelze, i kdyby se je moderní a pokrokové vlády rozhodly trhat na náměstí bagrem. Drtivá většina lidí chce ale hlavně moderní distribuční systém, který uživatele neomezuje, je pohodlný, rychlý a levný. Neustále se můžete setkat s lidmi, kteří vám tvrdí takové blbosti, jako že elektronická kniha a nebo digitálně distribuovaná hudba a video musí stát stejně jako to na fyzickém nosiči. Nemusí – odpadají náklady na materiál, výrobu, skladování, distribuci a marži prodejcům. O to všechno se dá obsah zlevnit, aniž by autoři utrpěli nějaké škody.

50 stran právničtiny lidsky – rozebíráme smlouvu ACTA

Problém je v tom, že pokud cena digitálního obsahu adekvátně poklesne, v podstatě to bude znamenat rychlý konec fyzické distribuce, čehož se vydavatelé bojí jako čert kříže.

To, co přichází, bude změna, která část z nich zničí. Ani iTunes stále nejsou s uživatelskou přívětivostí tam, kde by měly být – stále jste limitováni jednou platformou a nemůžete si s obsahem dělat to, co byste chtěli. Přirozená evoluce vede k obsahu, který je bez restrikcí a je levný – to je cesta, kterou šly sdílecí systémy. ACTA jde opačným směrem, snaží se zabetonovat status quo a připravit nástup světa plného restrikcí. Žádného normálního člověka ale nezajímají problémy vydavatelů – jejich smlouvy s autory, vzájemné hádky a licenční války, expirace licencí atd. Uživatelé chtějí jenom obsah a zaplatí za něj, pokud bude bohatý výběr, obsah bude levný a bude se snadno používat. Chtějí jednoduchý model služby. Vydavatelé chtějí složitý model s DRM, s limity, s regiony, s metatagy, s kontrolami, s digitální verzí policejního státu, kde se poskytovatelé připojení sami změní na policajty, kteří pro ně budou zadarmo pracovat. Proto navrhli ACTA a proto ho navrhli tak, aby se dal ladit za pochodu a dovolil postupné utahovat šroubů na těch správných místech.

A proto bychom měli ACTA velmi hlasitě odmítnout.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning