PCTuning Článek

Adrenalin pro rok 2021: Novinky v AMD Radeon Software

Adam Vágner
Adam Vágner
29. 4. 2021 03:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Spíše evoluce 2. Vylepšené rozhraní 3. Padání s větší elegancí 4. AMD Link: už i pro Windows a více hráčů 5. Radeon Boost s VRS: výrazné zlepšení kvality 6. A další...

AMD opět zhruba po roce významně vylepšilo Radeon Software. Balík ovladačů s označením Adrenalin 21.4.1 přináší vylepšení grafického rozhraní ovládacího panelu, vyšší komfort ovládání, vylepšení aplikace Link pro streamování (nejen) her z PC a podíváme se na vylepšený Radeon Boost s VRS, který má chytrým šizením renderingu zvedat fps.

Reklama
Reklama

V uplynulém roce se z nějakého záhadného důvodu výrazně, asi trojnásobně, zvýšil počet uživatelů služby AMD Link, která umožňuje připojit se vzdáleně ke stolnímu PC s Radeonem pomocí mobilních telefonů nebo tabletů. Na své herní sestavě díky ní můžete spustit hru a přes stream hrát na telefonu.

AMD se proto Linku začalo věnovat intenzivněji a výrazně jej vylepšilo. Nová verze dostala označení 4.0. Link zvládá rychlejší streamování s lepší odezvou, která je podle AMD někdy až o 60 % kratší než dříve. Nově podporuje funkci QoS (quality of service), která má automaticky a dynamicky konfigurovat kvalitu streamování, nově podporuje streamování rychlostí až 144 snímků za sekundu, nabízí vyšší šířku pásma pro streamování a dokonce podporuje i přenos zvuku pro 5.1 reproduktorů tam, kde je dostupný. Poslední verze aplikace pro televizory podporuje veškerou konektivitu a internetové funkce známé z mobilních verzí. Nová je i funkce pro přenos multimediálních souborů z televizoru nebo telefonu do galerie médií.

Novinkou v rozhraní je možnost pozvat kamarády, aby hráli na vašem PC. Díky tomu lze hrát na jednom PC hru pro více hráčů s tím, že se druhý hráč připojí vzdáleně. A Link lze využít i pro vzdálenou pomoc – můžete se připojit ke vzdálenému PC s Link 4.0 a jeho majiteli pomoci s řešením problémů.

Jedním z nejastějších požadavků uživatelů Link bylo přidání klienta pro Windows. A tak jej v AMD udělali. Nová aplikace AMD Link pro Windows dostala jednoduché rozhraní, podporuje navigaci pomocí gamepadu, lze přes ni spouštět hry či dokonce populární aplikace, které v počítači najde, takže ji lze využít i pro práci na dálku. Jde o minimalistické řešení o velikosti 10 MB.

Mrzuté je, že minimálně prozatím pro PC neexistuje samostatná verze. Link pro Windows lze spustit jen z Radeon Software, což znamená, že i v klientském PC musí být grafický adaptér Radeon s novými ovladači. Zkoušel jsem jej i vypreparovat ze složky Radeon Software, ale i po nakopírování všech souborů, kterých se aplikace dožadovala, si stěžovala, že instalace Radeon Software je poškozená a mám ji opravit.

To bohužel dost omezuje okruh použitelných strojů – hádám, že nejvíc by Link pro Windows uvítali asi majitelé levných notebooků s integrovanou grafikou od Intelu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning