Apollo 11: Plastový LEM, skutečný Apollo Guidance Computer!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Apollo 11: Plastový LEM, skutečný Apollo Guidance Computer!

Apollo 11: Plastový LEM, skutečný Apollo Guidance Computer! | Kapitola 11

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 4. 2021 03:00 13

Seznam kapitol

1. Robustní počítač 2. Fascinující hardware 3. Obsah balení 4. Kus Měsíce do police 5. Jdeme na modul 6. Polepujeme
7. Čtyři nohy 8. Orel přistál! 9. Návratový modul 10. Uvnitř kabiny 11. Úžasné Apollo

To, že jsme se od roku 1903, kdy se bratři Wrightové odlepili od země poprvé motorovým letem, dostali za šestašedesát let na Měsíc, je technologický zázrak. Ještě možná větší zázrak je, že jsme se za dvacet pět let od reléových počítačů dostali ke kompaktní mašině s realtimovým OS, která bezpečně fungovala za všech podmínek!

Reklama

Tahle stavebnice se Legu opravdu povedla. Je to limitka, speciálka, ale vypadá skvěle a stavba byla vyloženě uspokojující! Je to zábavné jako stavebnice a opravdu pěkné jako model!

Apollo 11: Plastový LEM, skutečný Apollo Guidance Computer!
i Zdroj: PCTuning.cz


Není to nejpřesnější model, existuje například 1:48 Apollo 11 LEM 03701 od Revellu, ale když se na něj podíváte, tak uvidíte, že i když je kaptonová fólie správně pomačkaná, nemáte tam třeba interiér LEMu, o kusu Měsíce a obou kosmonautech ani nemluvě – a to ten modul od Revellu není až o tolik levnější: Dvanáct až čtrnáct stovek.

Tohle Lego je detailní, je hezké, můžete si ho rozebírat, konfigurovat ho do všech letových fází včetně osádky bez skafandrů i s nimi. Manuál ke stavbě je výtečně popsaný, prakticky jsem neudělal žádné chyby, jenom je tu větší počet drobných dílků a potom ty polepy, kde je třeba dávat pozor a rovnat hrany od světlých, nikoliv černých částí. Bez problémů to sestavíte za jedno odpoledne – výtečně to zabaví. Může to fungovat jako hračka pro odrostlejší anebo jako skvělý dárek pro fanoušky kosmického programu. Za mě rozhodně povedený model!

Tak – samozřejmě bych radši dostal do pracek skutečný AGC, abych si vytáhl ROM moduly a podíval se na tu šílenou práci s pamětí zašitou do feritů. To se ale, pravděpodobně, nestane. I tak ale můžu obdivovat ten vskutku šílený a revoluční počin, který se Americe povedl v šedesátých letech – a dovedl ji k technologickému skoku alespoň deset let dopředu, ke skoku, který socialistický blok už nedorovnal.

Jako dítě reálného socialismu bych se nad tím měl asi pošklebovat – ale víte co? Mě to přijde úžasné. AGC je úžasný, celý projekt Apollo byl odvážný, je to dokonale promyšlené a realizované. A tenhle model od Lega patří taky mezi ty lepší, realističtější – a skutečně zábavné. Takže pokud jste technicky pozitivní, zabavte se – anebo ho dejte tomu, koho zabaví. Je to výtečná limitka, možná dobrá i na investici, ale na mě je to příliš zajímavé na to, abych to nepostavil!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama