PCTuning Článek

Apollo 11: Plastový LEM, skutečný Apollo Guidance Computer!

michal-rybka
Michal Rybka
24. 4. 2021 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Robustní počítač 2. Fascinující hardware 3. Obsah balení 4. Kus Měsíce do police 5. Jdeme na modul 6. Polepujeme
7. Čtyři nohy 8. Orel přistál! 9. Návratový modul 10. Uvnitř kabiny 11. Úžasné Apollo

To, že jsme se od roku 1903, kdy se bratři Wrightové odlepili od země poprvé motorovým letem, dostali za šestašedesát let na Měsíc, je technologický zázrak. Ještě možná větší zázrak je, že jsme se za dvacet pět let od reléových počítačů dostali ke kompaktní mašině s realtimovým OS, která bezpečně fungovala za všech podmínek!

Reklama
Reklama

Zahajuji montáž kabiny návratového modulu. Opět je tu polepování, tentokrát detaily instrumentačních panelů.


Návratový modul je nejen oddělitelný, ale můžete ho dokonce otevřít a umístit do něj oba astronauty – Armstronga i Aldrina. Nahoře je vidět detail doku, který se propojuje s velitelským modulem Apolla 11. Ten ale nemáme – a ani Collinse, ten má tedy sakra smůlu, že na Měsíc nevylezl, takže si ho lidi ani nepamatují, ani v tom Legu neskončil!


Místa uvnitř LEMu fakt moc není. Už chápu obrat, že při navlékání skafandrů si lidi uvnitř připadali jako „dva sloni, tančící v telefonní budce“.


Fakt, že lze oddělit předek nebo zadek nebo obojí u návratového modulu LEMa, mi přijde super!


A kosmonauti se vejdou dovnitř a lze je přichytit k podlaze. Oba dva, Armstronga i Aldrina!


V dalším kroku se přistavují boky středu návratového modulu, včetně VHF komunikační antény i směrové polohovatelné antény (to je ten disk).


Tak, nad předkem LEMa (poznáme podle oken) je právě radarová anténa pro opětovné setkání na orbitě. Tahle potvora byla trvale zapojená a zásobovala AGC daty i při sestupu, čímž se spolupodílela na chybě 1202.


Pohled zezadu do interiéru. Sevřený prostor, dvě trojúhelníková okna (zde simulovaná jedním společným průhledným sklem), pod panelem s ovládacím panelem AGC jsou dvířka, kterými se vystupuje na povrch. Je to setsakra malý prostor a dvířka opravdu velká nejsou.


Dvířka jsou průlez jako do tanku, astronauti museli vylézt nohama napřed a ani nasoukat se zpět nevypadá zrovna pohodlně.


Návratový modul doplním o manévrovací trysky RCS (Reaction Control System) – celkem čtyři sety. Jsou naprosto kritické pro polohování LEMu jak při sestupu, tak při návratu a opětovném spojení s velitelským modulem.


Tak – a usadit návratový modul na ten přistávací – vypadá to dobře, dobře!


Tenhle model je vážně povedený. Můžete si pořídit plastový model, modelářský kit, realističtější model – ale na Lego je to opravdu dobré a detailní!


Zbývá už jenom usadit LEM na podložku – sedí tam velmi volně. Můžete ho zvednout a položit, nic není spojené, nic se neutrhne. A ještě dám Aldrina na žebřík.


I detaily se mi líbí. Kombinace pozlacených dílů a lesklých polepů vypadá opravdu dobře.


Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning