PCTuning Článek

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2012 03:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
Reklama

Čeká vás pohled na úrovně napětí a rozdíly vůči software a přímému měření. To nám ukáže, jak přesně deska nastavuje napětí vzhledem k vašemu nastavení v BIOSu nebo software. Z minulosti víme, že odchylky někdy bývají opravdu drastické. Napětí (zejména v zátěži) by se nemělo odchýlit zhruba do +/- 2 procent. Měřím s procesorem na taktu 4 GHz a napětí 1,35 V. Jak je na tom deska vůči testovaným konkurenčním? Podívejme se:

Měření napětí

Mnozí nad značkou ASRock ohrnují nos, a to zcela neprávem. Když porovnáme měření bez Loadline kalibrace, skončila deska ze všech testovaných nejlépe. Dopadla lépe než věhlasné značky a jejich desky vyšší třídy, viz tabulka. Pokud zapneme kalibraci na poloviční hodnotu, je výsledek opět nejlepší ze všech zatím testovaných desek. S maximální hodnotou Loadline kalibrace je pak výsledek také solidní. Lepší než u desky Asus Maximus V Gene, která pouští do CPU zbytečně moc vysoké napětí. Z mého pohledu dopadla deska výborně, doporučuji nastavit úroveň Loadline kalibrace na 50-60 procent, to jest Level 3-4.

Průběh napětí

Druhý praktický test spočívá v měření rozkmitu napětí v zátěži a prozkoumání průběhu napětí, zdali se na něm nevyskytují nějaké parazitní jevy nebo nežádoucí chyby. Měřil jsem následujícím způsobem: Stíněná sonda má zemněný obal připájen k GND a měřící živá sonda je připájena v CPU VCC (napětí procesorových jader) přímo na procesorové patici.

 

K testu byl použit relativně kvalitní osciloskop ETC M525 se dvěma kanály a rozsahem až 150 MHz. Jde o USB přístroj s přesností 2 procenta, vybaven softwarem pro sledování průběhu. Osciloskop byl zkalibrován a správnost měření byla kontrolována na čistém referenčním napětí a průběhu. Všechny průběhy byly naměřené s napětím 1,35 V a frekvencí procesoru 4,0 GHz. Jak deska dopadla, se podívejme dále.

 

POZOR! Jak číst průběhy z osciloskopu. Na obrázku vždy najdete samotný průběh a malou tabulku - ta je nejdůležitější. V ní je průměrná hodnota kmitání napětí (avg) a nejvyšší zaznamenaná špička během celého testu (max). Já jsem vždy počítadlo před spuštěním testu vynuloval a screen pořídil po skončení testu. Tedy tabulka zaznamenala kompletní průběh daného testu. My budeme vycházet z průměrné hodnoty, maximum je zde spíše jen pro komplexní obrázek.

idle - LoadLine kalibrace OFF (Level 1)

idle - LoadLine kalibrace ON (Level 3)

idle - LoadLine kalibrace ON (level 5)

První měření ukazuje systém po úspěšném startu operačního systému. První obrázek zobrazuje průběh napětí s vypnutou LoadLine kalibrací a základní PWM frekvencí (nedá se měnit). Situace se radikálně nemění ani se zapnutím LoadLine kalibrace. Ve všech případech byla špička-špička do 35mV. Zde opět doporučuji zapnout LoadLine kalibraci vždy, ovšem nikoliv na maximum (Level 5) ale na 60 procent (Level 3).

Cinebench - LoadLine OFF (Level 1)

Cinebench - LoadLine ON (Level 3)

Cinebench - LoadLine ON (Level 5)

Další měření je při plné zátěži testem Cinebench R11.5. Na obrázcích vidíme naprosto skvělý výsledek. Hodnota špička-špička byla ve všech případech těsně kolem 33 mV, což je opravdu hodně dobrý výsledek.

Jak ukazuje graf, napájení desky ASRock se může hrdě postavit vedle nejvyšších modelů konkurence, hodnoty špička-špička jsou opravdu skvělé. Najdou se ale samozřejmě i lepší řešení, to nezastíráme a graf na ně patřičně poukazuje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning