PCTuning Článek

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

z-obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2012 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
Reklama

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit i u nás v obchodech. V tuto chvíli ji seženete ve většině velkých českých obchodů. Deska se drží esteticky zajímavého černo-žlutého schématu. Vzhled chladičů je pro výrobce typický.

Obsah balení a příslušenství

Krabice je na pohled stejná jako u většiny základních desek poslední doby – černá s logem a popisem základních vlastností. Střídmé balení je sympatické. Osobně se mi jednoduchý design líbí. Následuje pohled na příslušenství:

Příslušenství je adekvátní ceně desky, dnes známe mnohem horší příbal i u dražších desek. Tentokrát je příslušenství celkem solidní. Kromě několika CD a manuálů, najdeme SATA kabely, externí USB bracket a SLI můstek. Seznam obsahu krabice následuje:

  • Manuály
  • Zadní panel
  • SLI můstek
  • DVD s drivery
  • 4× SATA kabel
  • USB 3.0 bracket
  • Cena desky: 4500 Kč s DPH

Základní deska – layout

Rozložení komponent je vůči současným standardům netradiční. Technické zpracování a rozložení hlavních komponent je dobré, nijak se neliší od zaběhnutých standardů. Překvapí ale výbava porty. Deska totiž nese tři PCI-E x16 a jeden PCI-E x1. Dále ale nabídne dva klasické PCI což se dnes už moc nevidí. Kromě nich vidíme i Floppy konektor a m-PCI-E port pro připojení třeba i mSATA disku. Rozložení portů je solidní, další komponenty jsou u okraje desky a na dobrých místech. Dobře vymyšlen je i prostor mezi CPU a paměťmi, lze totiž osadit i větší chladiče a nedojde ke kolizi s moduly. Kromě zmíněných portů, má deska dostatek konektorů ventilátorů, USB portů a SATA portů. K lepšímu komfortu pomohou tlačítka a stavový displej. Dle mého názoru opravdu dobře vybavená deska s dobrým layoutem a vzhledem.

Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI-E slotů a ukáže roznášecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené dvanácti digitálně-analogovými fázemi pro jádra a řadič pamětí. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Deska má tři dlouhé PCI-E sloty. Zde záleží jaký procesor osadíte. Druhý x16 bude vždy za každých okolností nabízet šestnáct nebo osm linek. Druhou grafiku pro SLI nebo CrossFire pak osaďte do čtvrtého slotu. I ten bude v tomto případě nabízet plných osm linek. Konfigurace tedy bude 1+ 8+ 1+ 8+ 4. PCI-E 3.0 je možné pouze s Ivy Bridge procesorem. Poslední PCI-E slot má vždy jen čtyři linky připojené z PCH čipu. Ten se pravděpodobně o jednu linku dělí ještě s třetím slotem mPCI-E skrze PLX přepínač.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning