PCTuning Článek

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

z-obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2012 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
Reklama

V pravém dolním rohu najdeme tradiční konektor pro připojení počítačové skříně. Všimněte si také tlačítek na ovládání desky a několika USB konektorů. Další dominantou této části desky je stavový displej.

Obrázek ukazuje téměř všechny SATA porty desky. První dvojice černých SATA 3G patří k PCH čipu, stejně jako první dvojice šedých STA 6G portů. Další dva šedé SATA 6G porty vychází z přídavného čipu ASMedia. Z něj je také vyveden eSATA na zadním panelu.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a spoustu dalších zajímavostí. Najdeme zde napájení pamětí a kopu dalších věcí. Zaujme zejména konektor USB 3.0. Vše si samozřejmě prohlédneme později v detailu.

Chlazení desky a teploty

Nad PCH čipem je pouze malý pasivek. Teplota chladiče byla v zátěži kolem 45 °C, což je méně než u dříve testovaných desek. Tato hodnota ale i tak nijak zásadně nevybočuje z teplot i dalších desek. Zde také chválím, že je chladič upevněn pomocí šroubků.

Nad mosfety osazen dvojitý blok chlazení. Maximální teplota v zátěži (bez ofukování) se pohybovala kolem 60-70 stupňů. Důrazně tedy znovu doporučuji mosfety ofukovat, zejména při extrémním chlazení nebo použití vodního bloku. Kaskádu v zavřené skříni bez ofukování upečete a to doslova.

Napájení procesoru tvoří dvanáct fází, osm jich je určených pro jádro procesoru a zbylá čtveřice pro řadič pamětí a další části CPU. Napájení si prohlédneme důkladně v samostatných kapitolách.

Deska je vybavená pouze jedním 12V konektorem. Je umístěn tradičně nad paticí CPU.

Deska nese celkem sedm PCI/PCI-E slotů. Tři jsou určené pro grafické a náročnější karty, zbylé (elektricky PCI-E x1) pak zbývají pro připojení dalších karet. Vidíme také dvojici PCI slotů. Pokud neosadíte tři grafiky, použít pro další karty lze jakýkoliv ze slotů. Rozložení linek a doporučené nastavení jsme už probírali dříve. Na dolní hraně desky najdeme konektor pro audio, sériový port, Floppy konektor, připojení pro rozhraní IR, Firewire a USB porty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning