PCTuning Článek

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

z-obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2012 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
Reklama

Deska je připravena pro všechny procesory s paticí LGA 1155. Čipová sada je Z77 Express a na desce nenajdeme žádný další čip jako byl nForce nebo LucidLogix. SLI podpora je nativní. S PCH čipem komunikuje procesor skrze DMI rozhraní. Deska je vybavená dvou-kanálovým řadičem pamětí. Osadit můžeme čtveřici modulů s maximální kapacitou 32 GB paměti. Frekvence pamětí je oficiálně maximálních 1600 MHz, vyšší děličky jsou ale samozřejmě možné. Pro ně je ale podpora pouze neoficiální. Deska je vybavená třemi PCI-E x16 sloty, a jedním x1 slotem. Podporované jsou Multi-GPU režimy CrossFire i SLI v maximálních kombinacích dvou a tří karet.

 

Na desce je jedna síťová karta z produkce Broadcom. SATA portů je také dostatek, z jižního můstku je vyvedena šestice portů. Další dvojice SATA portů je vyvedeno z čipu AsMedia, všechny jsou standardu SATA 6G. Deska disponuje osmi klasickými USB porty (dalšími šesti USB 3.0) a nepostrádá PCI. Na desce najdeme Floppy, sériový port je také tentokrát k dispozici. Výčet všech dalších vlastností a funkcí je vidět v obrázku nahoře.

Zadní panel desky je vybaven skvěle. Osazení je následující – zleva: PS2 klávesnice nebo myš a dva USB 3.0 porty, dSub a DVI, HDMI a DP, tlačítko na mazání nastavení BIOSu, 2× USB a Firewire, eSATA, LAN a 2x USB 3.0, audio konektory.

Software

K desce výrobce přibalil také pár aplikací. Desky ASRock testujeme opět po dlouhé době a je nutné se na aplikace podívat důkladně. Programů není mnoho, zajímají nás zejména software na taktování a monitoring. Pak také zajímavé funkce...

První obrázek patří utilitě XFast USB jež zvyšuje rychlost čtení i zápisu na USB zařízení. Zde se podívejte na kompletní recenzi. Aplikace opravdu funguje a přesvědčili jsme se o tom sami. Občas se mi ale zdála inicializace USB klíče delší než obvykle. Rychlost zápisu i čtení byla ale ohromná. Podobnou aplikaci má Gigabyte i Asus.

Druhá aplikace je XFast LAN. Ta vám umožní nastavit vaše síťové připojení do nejmenších detailů. Aplikace slibuje, že urychlí vaší síť pomocí priority paketů a dalších desítek různých nastavení. Pro hračičky jistě zajímavá možnost k testování a pokusům. Zdali to funguje nebo nikoliv ale nechám na vás, já to nezkoušel - mám k podobným aplikacím nedůvěru.

Nejdůležitější aplikací je pak Extreme Tuning Utility. Jde o komplexní nástroj k monitorování a ovládání desky. V aplikaci se skrývá přetaktování, ovládání ventilátorů, ukládání a nahrávání profilů, úsporná technologie a XFast RAM. Všechny záložky si prohlédneme samostatně. Na prvním obrázku vidíte záložku Hardware Monitor se stavem systému.

Druhá obrazovka ovládá ventilátory desky. Ovládat lze čtyři ventilátory. Nastavit je možné přímo otáčky v určitých krocích. Maximální otáčky jsou level 10. Jako ekvivalent je zde možnost nastavit požadovanou teplotu a systém se už postará o otáčky sám.

Další záložka je přetaktování. Změnit lze pouze základní frekvenci a násobič procesoru. Kromě těchto voleb pak zbývá už jen možnost změny napětí. Změnit lze všech sedm základních hodnot, k taktování to bohatě postačuje.

Možnost uložení tří profilů s taktováním

Další obrazovka pak nabízí možnost manuálně zapnout úsporné funkce, neboli vypínání napájecích fází procesoru. Aktuální počet fází pak ukazuje číslice napravo.

Poslední záložka vytvoří XFast RAM virtuální RAM disk. Vytvoření je snadné, stačí jen zvolit písmeno disku, velikost a další volby. Na disk pak můžete odložit různé dočasné soubory, spouštět z něj aplikace nebo na něj přesměrovat potřeby náročných programů. Celkem zajímavá věcička.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning