ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska! | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 5. 2012 03:00 25

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava desky

Upřímně, nečekali jsme mnoho, o to větší bylo naše překvapení. Deska je velice kvalitně zpracovaná, a hlavně vybavená. Výbava porty a konektory je jedna z nejlepších v této kategorii, v cenové hladině je pak zcela jistě vůbec nejlepší. Dvojice klasických PCI, Floppy, sériový port a mPCI-E konektor neuvidíte na Z77 Express desce příliš často. Také příbal s USB 3.0 bracketem v ceně jistě potěší. Deska je vybavena také kvalitním napájením procesoru, lepšími kondenzátory a i chladiče jsou funkční a uchycené šroubky. Po stránce zpracování se deska může měřit s mnohem věhlasnějšími značkami, desce nechybí naprosto nic. Také z pohledu designu, BIOSu a jeho možností desce nelze nic vytknout. ASRock nám zde ukazuje, že není třetím největším výrobcem desek jen tak, ale patří opravdu ke špičce. Problémy nebyly ani se softwarem, nestabilitou nebo dalšími negativními jevy, s nimiž se recenzent setkává často.

 

Přetaktování

 

Ohledně taktování nevidím žádný problém, BIOS je přehledný a skvěle funkční. Voleb je sice méně než u konkurenčních desek, jsou ale dostatečné. Je ale jasné, že deska není určená do extrému ale spíše pro hráče. Pro domácí taktování jde ale o skvělou volbu, dosáhl jsem sice o 30 MHz horšího taktování než na jiných deskách, vidím ale tento rozdíl jako zanedbatelný. S dalším minimálním navýšením napětí pak deska bez potíží jela několik dní na taktu 5,1 GHz a byla během celého testu stoprocentně stabilní. Zde tedy hodnotím pomyslnou „dvojkou“, na výbornou nám to předvádějí vymazlené desky Asus nebo MSI. ASRock sice krapet zaostal, stále je ale výsledek velice dobrý. Škoda jen špatného přetaktování BCLK, to už omluvit nelze, 102 MHz je zkrátka málo. V době odemčených CPU to ale nehraje tak zásadní roli.

Osobní názor

V cenové hladině kolem 4500 Kč s DPH to ASRock skutečně nebude mít lehké, za tuto cenu jsou už spíše „profi“ desky, jež majitel využije nad rámec herního PC. Tomu odpovídají PCI a další sloty. Podobně drahé a také vybavené desky nabízí jak Asus (P8Z77-V), tak například Gigabyte(UD3H). Najdeme zde i desky od Intelu nebo modely mATX rozměru od Asusu. Přesto ale můžeme říci, že v této cenové relaci nabízí věhlasnější výrobci spíše „osekané“ a levnější desky. Ty vybavenější začínají nad 5000 Kč.

ASRock nabízí plnou výbavu za nižší cenu právě v tomto segmentu. Jde o desku, jež se vším vyrovná konkurenci a netrpí ani nevyladěným BIOSem, ani jinými problémy. Poté, co jsem desku vyzkoušel, jsem z ní byl celkem nadšený, tak hladký průběh testu jsem už dlouho nezažil. Deska opravdu fungovala stoprocentně. Obávám se pouze spíše dlouhodobého hlediska kvality, to zatím posoudit nelze. Až se desky mezi lidmi více rozšíří, budeme moudřejší. Já ale ASRock Z77 Extreme6 doporučuji bez výhrad.

Klady a zápory

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu ASRock Z77 EXTREME6 poskytuje server Heureka.cz

Za půjčení desky ASRock Z77 Extreme6 děkujeme Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama