PCTuning Článek

ASRock Z77 Extreme6 – (téměř) perfektní deska!

z-obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2012 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ASRock, co to je? 2. Nabídka desek ASRock 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Vlastnosti desky 6. Specifikace a software 7. Bližší pohled
8. Detaily desky, čipy 9. Napájení desky (popis) 10. Napájení desky (praxe) 11. BIOS 12. Přetaktování 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

Oprávněně jste si stěžovali, že testujeme stále dokola desky tří největších výrobců, což už je krapet nuda. Na vaše přání jsme si půjčili desku ASRock a dobře jsme udělali. Tahle deska byla příjemným překvapením od začátku do konce – skvělá výbava, přetaktování, výkon i příslušenství. Zahoďte předsudky, je prostě skvělá!

Reklama
Reklama

Každý výrobce dnes už přesedlal na klikací UEFI verzi zavaděče, neboli BIOSu. Dokonce i konzervativní Intel nabízí klikání myší a grafiku ve svém BIOSu a to znamená, že se doba navždy odvrátila od sterilních a graficky nezáživných obrazovek BIOSů. Osobně to nesu spíše těžce, místo hvězdiček a obrázků mám raději ultra rychlé nastavování v přehledných menu, pěkně postaru klávesnicí bez použití myši. Ale musím se s tím smířit, ASRock také nabízí klikací pozlátko, jako všichni výrobci. Jedna featura se mi ale dost líbila, ostatně BIOS je udělaný moc dobře celý.

V hlavní obrazovce najdeme pouze informace o verzi BIOSu a osazených komponentách. V dolní části se ale skrývají dvě "tajná" menu. Hlavně se mi líbil System Browser ..

V něm se totiž objeví deska a vy můžete klikat na všechny možné části desky a kontrolovat zdali jsou ony porty osazené či nikoliv. Můžete si ještě před odchodem z BIOSu například zkontrolovat zdali jsou správně detekovány paměti, grafiky, USB zařízení a další věci. Tohle je celkem zajímavá featura.

Druhé hlavní menu nabízí taktování a nastavení desky. První volba je automatický přetaktovací systém. Stačí vybrat z nabízených možností a je přetaktováno. Celkem to i fungovalo, ukážeme si to později.

Další volby jsou obvyklé. Změna násobiče pro jádra nebo celek, nastavení BCLK, Turba a SpeedStep, Turbo limity. Zkrátka to samé jako u hromady jiných desek.

Nastavení frekvence pamětí

Časování pamětí si nezadá s mnohem dražšími deskami

Voleb pro časování je téměř dvacet

V další části obrazovky jsou volby pro změnu napětí. První volba vypíná systém úspory energie a vypínání fází. Napětí CPU lze řešit přímou volbou nebo offsetem. Následuje nastavení napětí (max 1,7 V) a volba nastavení LoadLine kalibrace. Dále vidíme další položky napětí a jejich maximálními hodnotami.

V dolní části jsou pak OC profily pro uložení nastavení

Nastavení procesoru a jeho funkcí, včetně úsporných

Nastavení PCI-E rozhraní a iGPU

Přídavné čipy desky, HD Audio, LAN, Firewire ..

Nastavení SATA portů

Intel Rapid Start nastavení

Intel Smart Connect

Volby I/O čipu - Floppy, sériový port, IR

ACPI konfigurace

Nastavení USB portů

Ovládat lze manuálně čtyři ventilátory, Deumidifer nechá i po vypnutí počítače chvíli běžet ventilátory aby se počítač ochladil.

Nastavení ventilátoru

Volby pro bootování

Zaheslování BIOSu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning