Asus P8Z68-V Pro – čipset Intel Z68 Express v akci | Kapitola 11
Seznam kapitol
Spojením klíčových vlastností čipsetů P67 a H67 Express vznikla čipová sada Z68 Express. Poradí si s taktováním i s integrovaným grafickým jádrem. Kromě toho nabídne dvě zcela nové technologie – umožní používat SSD jako urychlení vašeho HDD a nabídne virtualizaci výkonné grafiky v PCI-E slotu společně s tou integrovanou.
Jelikož platforma Sandy Bridge není pod dusík nijak zajímavá, a hlavně tato deska není na nějaké extrémy určená, bude dnes přetaktování jen rychlovka. Důležité je, aby deska zvládla 5 GHz s naším procesorem se vzduchovým chlazením, což každý uživatel této platformy očekává. Náš procesor zvládá tyto takty „levou zadní“, tedy nebylo nic snazšího, než vše nastavit a otestovat. Deska své kvality potvrdila i zde, jde o opravdu všestranný produkt, jež se nelekne ani pěkných frekvencí procesoru.
K testu jsem nejprve použil BIOS nainstalovaný na desku výrobcem, šlo o verzi 0221. Ta je stará asi měsíc. Poté ale výrobce poslal speciální verzi BIOSu, zřejmě řešící nějaké problémy s Intel Smart Response technologií a grafickým jádrem. Ten ale na webu výrobce nikdy nenajdete, všechny chyby byly odstraněny a finální BIOS ponese v den uvedení jiný název než 8801. Já použil obě verze, žádný rozdíl jsem ale nezaznamenal.
Výsledek
Test jsem samozřejmě začal zkoumáním maximální možné BCLK frekvence. Ať jsem zkoušel všechny možné triky, nedostal jsem se výše než nad 104 MHz. Dál už byl systém v některém testu nestabilní nebo vůbec třeba nenajel. Frekvence 103 až 104 MHz byla ale bezproblémová a vše bylo stabilní.
Jak už jsem řekl, tato deska na taktování moc není, tedy jsem se tomuto výsledku ani moc nedivil. Na druhou stranu mne ale deska potěšila v taktování odemčeného procesoru. Nastavil jsem v BIOSu 1,45 V a několik dalších položek a systém byl stabilní ve všech testech a klidně bych si dosažených 5,1 GHz nechal jako frekvenci pro každodenní používání. Zde ale musím upozornit, že stoprocentně stabilní to bylo jedině se zapnutou LoadLine kalibrací a frekvencí napájení 500 kHz. Pokud jsem obě tyto funkce nastavil na „default“ občas systém spadl s BSOD „xxx124“ – nízké napětí procesoru.
Asus Auto Tuning
Na několika místech testu jsem zmínil automatické přetaktování. To můžete spustit třemi způsoby. První se skrývá v BIOSu kde je volba OC Tuner. Drhá možnost je přepnutí přepínače TPU v rohu desky. Třetí možnost se pak skrývá v software Auto Tuning. Všechny tři způsoby vás dovedou k podobnému výsledku. Já jsem zjistil jak systém funguje. Výsledek je na obrázku, procesor se ze svých 3,4 GHz přetaktoval sám na 4,4 GHz při napětí 1,3 V. Paměti pak pracují na frekvenci 1920 MHz s CL9 a 2T. Systém zvýšil násobič procesoru a také mírně posunu BCLK frekvenci na 103 MHz. Tohle je hodně dobrý výsledek, pro nezkušené ladiče opravdový poklad co funguje.
Přetaktování GPU
Intel HD Graphics 3000 – 1350 MHz
Intel HD Graphics 3000 – 2100 MHz
Jelikož deska umí měnit napětí i frekvenci integrovaného jádra, tak jsem zkusil taktovat i jej. Výsledek nebyl vůbec špatný. S navýšením napětí o 0,4 V jsem dosáhl frekvence 2100 MHz, což byl nárůst o 55 procent. Výkon narostl ale o 64 procent, což také není rozhodně špatné. S takto taktovanou grafikou už by se asi daly opravdu nějaké nenáročné hry i hrát.