PCTuning Článek

Call of Duty: Advanced Warfare – konečně Next-Gen!

Pavel Urbánek
Pavel Urbánek
10. 11. 2014 03:00 54 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Návrat věhlasné značky? 2. Příběh 3. Prostředí hry, atmosféra a násilí 4. Vozidla v CoD? V kampani ano! 5. Exoskelet a zbraně
6. Hratelnost a obtížnost 7. Bugy, aneb co vas bude ubíjet více než vaši nepřátelé 8. Grafika 9. Multiplayer a závěr

U nového dílu ságy Call of Duty nás tvůrci lákali na konečně nový grafický engine, poutavý příběh s Kevinem Spaceym a také na futuristické exoskelety, které vám propůjčí nadlidské schopností. V recenzi si povíme, jaké novinky na vás čekají, do jaké míry jde o pokrok oproti předchozím dílům, co zůstalo při starém i co se vysloveně nepovedlo.

Reklama
Reklama

Pokročilý voják

Česky to nezní tak dobře jako originální Advanced Soldier, ale právě takovéto označení dostali účastníci bojů v novém CoD AW. Není to ale o schopnostech nebo svalech jedince, na to se dnes nehraje. Chybějící síla, nebo rychlost je nahrazena vlastnosti speciálního obleku – exoskeletu. Jeho základní funkcí je přidání místy až neuvěřitelné síly (v jedné misi narazíte na traverzu – třiceticentimetrové íčko, které s lehkostí jedné ruky ohnete aby vám nebránilo v cestě).

Díky exoskeletu ale nezískáte jen hrubou sílu. Dostanete najednou další speciální vlastnosti, které můžete (a někdy i musíte) použít proti vašemu nepříteli, abyste uspěli. Ve hře ale nemáte pouze jeden exoskelet. Existují hned dva typy – Assault a Specialist. Zvažoval jsem, kam zařadit třetí „oblek“ – AST, jestli je to už spíše vozidlo, ale spíše je to exoskelet na steroidech.

Na začátku každé mise vám bude přidělena konkrétní varianta exoskeletu s definovanými speciálními vlastnostmi a schopnostmi. Právě tyto prvky pak budou určovat váš herní styl v dané části hry. Hned v první misi dostanete například boost na skákání. Pomocí dvojího stisku mezerníku se pak vznesete pár metrů do vzduchu, což můžete využít například k překonání velkých překážek. Tato schopnost vypadá z cizího pohledu lehce komicky, ale to je jen detail.

Zatímco dvojitý skok je věc známá už z herního pravěku, tak další speciální schopnost – vystřelovací hák – je mnohem „přitažlivější“. Váš oblek je vybaven mechanismem, který vám umožní se pohybovat mezi objekty jak Tarzan, ale také dovolí zákeřné útoky zezadu, kdy si hákem přitáhnete nepřítele k sobě. Speciálních schopností je ale mnohem více, mezi nejvíce OP patří zpomalení času (něco jako Bullet Time z Maxe Payna), ale také například „odhlučňovací nálož“, pomocí které můžete provést nepozorované útoky.

Všechno je pokročilé, i noční vidění.
Všechno je pokročilé, i noční vidění.

Pokročilý arsenál

Zbraně jsou doménou každé střílečky. Čeho se dočkáme v tomto díle CoD? Ačkoli jsou zbraně ověšeny spoustou RIS lišt, speciálních optik nebo LCD displejů, pořád střílí stylem „bam-bam“. Výjimkou je jedna „laserová“ puška, která může být vaší záložní zbraní, pokud vám dojdou náboje. Každá zbraň ve hře má svoje vlastnosti a statistiky a to je poškození, kadence, ale i mobilita – tzn. jak moc vás bude zbraň zpomalovat. Zbraní je celkem hodně, nicméně jsem místy byl lehce zmatený, co to vlastně držím v ruce, protože řada z nich vypadala „futuristicky stejně“.

Dostane se i na raketomety!
Dostane se i na raketomety!

Tvůrci se ale vyřádili ještě jinde – v granátech. Správný moderní voják je vybaven velkým počtem speciálních granátů. A co by to mohlo být za typy? Od běžných útočných a tříštivých e dostanete i ke speciálním naváděným nebo EMP, Flash a také třeba spotovacím. Abyste nemuseli nést sto různých granátů, tak dostanete dva univerzální typy, na kterých se jednotlivé varianty dají vybrat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning