Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři | Kapitola 7

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 8. 2018 08:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a příslušenství 3. Exteriér – představení 4. Interiér – levá strana
5. Interiér – pravá strana 6. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 7. Příklad montáže – chlazení, grafika 8. Hodnocení a závěr

Počítačové skříně řady SPEC se vyznačují použitím plastového čelního panelu s esteticky výrazným ztvárněním, které nemusí mnoha zákazníkům vyhovovat. Nejnovější model Corsairu je v tomto ohledu docela umírněný a má tedy šanci oslovit širší publikum. K tomu přidává kvalitní konstrukci s moderními prvky za rozumnou cenu.

Reklama

Příklad montáže – chlazení, grafika

Následuje montáž AIO chladiče procesoru Cooler Master Masterliquid Lite 240. S rozměry 120 × 240 mm by se jeho radiátor měl snadno vejít na strop skříně a právě tuto často problematickou pozici jsem vyzkoušel. V průběhu montáže jsem zjistil, že délka podlouhlých otvorů pro upevnění radiátoru nebyla zvolena zrovna šťastně. Pokud totiž umístíme radiátor blíže k zádi skříně, narazíme na plastový kryt I/O konektorů základní desky, který nás již blíže k zádi nepustí.

Pokud bychom se chtěli vyvarovat kontaktu s tímto krytem posunutím radiátoru o několik milimetrů vpřed, tak máme smůlu. Jeho přední šrouby jsou již na konci jinak předlouhých otvorů. Posunutí radiátoru tímto směrem je možné, ale pouze do jediné pozice až o 70 mm dále, kdy nekoliduje žádný ze šroubů. Fakticky tak máme pro 240mm radiátor na stropě skříně k dispozici pouze dvě takřka pevně dané pozice.

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz

S instalací dalších prvků AIO chlazení již nebyl žádný problém. V přepážce pod základní deskou je extra velký otvor pro osazení rámu s úchyty chladícího bloku procesoru s čerpadlem, vhodně umístěný průchod v šasi umožnil pohodlné protažení kabelů ventilátorů na opačnou stranu přepážky.

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz

Radiátor jsem ponechal v zadní pozici, v níž se gumový roh jeho ventilátoru dotýká plastového krytu I/O konektorů základní desky. Naopak radiátor ani ventilátory nijak nekolidují s ostatními součástmi základní desky, neboť se nachází nad nimi.

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz

Zbývá nám montáž poslední komponenty, kterou je grafická karta. Obvykle zkouším její osazení do vertikálních pozic, ale v tomto případě jsem za tímto účelem nechtěl nevratně vylamovat záslepku. Takže jsem raději zvolil klasický způsob osazení grafické karty v horizontální poloze do primárního PCIe 16× slotu, kde se nachází vyjímatelná záslepka.

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz

V této fázi montáže před uzavřením skříně bude vhodné připojit napájecí kabel a vyzkoušet prvotní spuštění sestavy. Pokud všechny ventilátory běží a kouřové signály nepřichází, je patrně vše v pořádku.

Corsair Carbide Series SPEC-06 RGB – ATX skříň s jizvou na tváři
i Zdroj: PCTuning.cz

Do skříně vrátíme zpět všechny prachové filtry a také přední část čelního panelu. S organizací kabelů v prostoru pod přepážkou základní desky jsem se nijak zvlášť nepáral. Pouze jsem je na několika místech svázal k sobě.

V prostoru šířky 15 – 20 mm si moc vyskakovat nemůžeme, přesto zde všechny kabely bez problému ukryjeme a plechovou bočnice snadno uzavřeme.

Před uzavřením skleněné bočnice na levé straně skříně ještě zkontrolujeme upevnění kabelů v konektorech desky. Zatímco zadní polovina vnitřního prostoru skříně je zcela zaplněna, za čelem skříně zůstává velká část prostoru nevyužita. Snadno by se sem vešel i rozměrnější radiátor vodního chlazení.

Zájemce o instalaci takového radiátoru mohou zajímat rozměry otvoru v pevném stropě tunelu, do nějž by mohl radiátor zasáhnout. Naměřil jsem zde 152 × 64 mm.

Po nasazení skleněné bočnice máme hotovo. Za pouze lehce zatmaveným sklem jsou instalované komponenty poměrně dobře viditelné, což lépe než na fotografii vynikne v reálu.

Po spuštění sestavy se efektně rozsvítí bílý symbol na tlačítku Power a současně RGB LED prvek v rýze na čelním panelu. Ten současně osvětluje plochu stolu pod panelem. Mně osobně se tento efekt nijak zvlášť nelíbí, takže bych si zevnitř čelního panelu zřejmě nalepil neprůsvitnou pásku tak, aby zůstala svítit pouze ta rýha v panelu.

Pomocí řídicí jednotky na zádi skříně si zvolíme barvu osvětlení ze sedmi variant a případně přidáme nějaký z pěti dynamických efektů. Líbil se mně například ten, kdy se barvy cyklicky střídaly s efektem pohybujícího se hada. Nenašel jsem ale žádnou volbu, která by osvětlení zcela vypnula. V takovém případě nezbývá nic jiného, než rozpojení konektoru za čelním panelem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama