Děsivé je nejen to, že cenzura webu prošla, ale jak to šlo snadno
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Děsivé je nejen to, že cenzura webu prošla, ale jak to šlo snadno

Děsivé je nejen to, že cenzura webu prošla, ale jak to šlo snadno

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 4. 2016 03:00 89

Seznam kapitol

1. Kreativní výklady 2. Zakázané ovoce 3. Lidé nejsou soudní, takže... 4. Vše špatné může zmizet 5. Nechte to na odbornících! 6. S hazardem jsme zatočili!

V době, kdy soudruh Babiš pod ochranou Strany zahajoval svoji zářnou kariéru, jsme se zbavili vedoucí úlohy komunistů a věřili, že se cenzury zbavíme jednou a provždy. Dnes se nám díky němu – pochopitelně jen s těmi nejbohulibějšími úmysly – cenzura vrací, přestože před ní osobnosti českého internetu varují.

Reklama

Děsivé je nejen to, že se moc cenzurovat internet dostane do rukou prostého úředníka, ale jak neuvěřitelně snadno to prošlo.

Svoboda slova je nejdůležitějším rysem moderní západní společnosti, základním rysem, který je se vzestupem nové generace politiků postupně erodován a okusován. Popravdě řečeno je to koncept, se kterým má do jisté míry problém každý, kdo s ním byl negativně konfrontován, ale právě to je ten zásadní rys: Ne to, že si můžete říkat co chcete, ale že musíte tolerovat, že si ostatní můžou říkat co chtějí, i když se vám to setsakra nelíbí. Přesně v duchu Evelyn Beatrice Hall „Nesouhlasím s tím co říkáte, ale budu až do konce hájit vaše právo to říkat.“ („I do not agree with what you have to say, but I'll defend to the death your right to say it.“)

Moderní společnost se tváří, že má svobodu slova celkem ráda, tedy hlavně když se šíří ty informace, které vládnoucí elity chtějí, čímž se docela podobá společnostem nesvobodným. I my máme svobodu slova již slušně omezenou, tak například se z ní vylučuje všechno možné, počínaje propagací toxikomanie, hanobením národa, etnické skupiny, rasy, už i třídy a sexuální orientace, propagací pornografie, pomluvou, podněcování k útočné válce, podněcování k trestnému činu a jeho schvalování a podobně, což, prakticky vzato znamená, že když na to přijde, tak se na každého už dnes paragraf najde.

Záleží na tom, jak moc kreativně se tyto zákazy interpretují. Tak například podporujete americké tažení v Afghánistánu? Útočná válka jako vyšitá. Anebo atentáty na osoby žijící na území cizího státu, jako byla například likvidace Bin Ladena? Trestný čin jako vyšitý. Pokud je trestným činem podrývání autority Císaře pána, pak spisy žádající jeho sesazení a nahrazení republikánským systémem jsou samy trestným činem a nejsou tedy kryty svobodou slova.

Každá výluka svobody slova je jako mina zahrabaná na cestě. Protože pokud by byla cyklistika zákonem postavena mimo zákon, pak text či video propagující cyklistiku a žádající její legalizaci je rovněž trestným činem. Dokonce i když řeknu, že zákaz propagace cyklistiky je nesprávný, pak schvaluji trestný čin propagace cyklistiky, která je sama trestným činem.

Všechny výluky a omezení svobody slova jsou taková otevřená výlevka, která stahují svobodnou společnost do společnosti nesvobodné a proto jsem přesvědčen, že jakékoliv omezení svobody slova je zcela nesprávné. Tím, že se zakáže o něčem mluvit, nezmizí ani problém, ani jeho skrytá kritika. Omezení svobody slova je jenom přetírání reality do růžových barev. Nefungovalo to za knížete Potěmkina, za nacistů, za komunistů a nefunguje to ani dnes. Tím, že zakážeme veřejně mluvit náckům, islamistům, ekologickým anarchistům a dalším extrémistům nedosáhneme zhola ničeho, jenom se stáhnou do ústraní a problém tam bude doutnat, jako doutnal v předrevolučním Rusku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama