Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware

Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

5. 8. 2019 03:00 43

Seznam kapitol

1. Storage 2. Pohled dovnitř a rozšíření 3. Rozumíme NAS 4. Příprava vytvoření pole 5. Simulovaná porucha pole RAID 5 6. Testy rychlosti jednotlivých typů RAID

Protože jsou prázdniny, dohodl jsem s firmou Synology takové menší pirátské vysílání, prostě něco, co není běžnou součástí článků na PCTuningu. Články o větším než malém hardware. Dnes si představíme Synology RackStation RS818+​, který můžete potkat v řadě firem a rozšíříme ho o 10 Gbit síťovou kartu.

Reklama

Rozumíme NAS

Obecně, pokud v IT něco bliká červeně nebo oranžově, něco to chce. Možná to není v RFC, ale určitě zatracuji ty, kteří používají oranžové a červené ledky pro nesmysly. Oranžově mohou blikat servery, vadné disky v serverech atd. Systém vás upozorňuje, že je něco špatně. Spokojený server svítí modře nebo zeleně a smutný bliká oranžově nebo červeně. (A až dvě třetiny ajťáků to stejně ignorují). Chtělo by to audio zprávu.

Signalizace
i Zdroj: PCTuning.cz
Signalizace

Pokud je NAS spokojený, svítí zeleně. Pokud se mu něco nelíbí, bliká oranžové upozornění (status).
Pokud se děje něco horšího, bliká oranžová výstraha (alert).

Tabulka kódů
i Zdroj: PCTuning.cz
Tabulka kódů

Základní nastavení

Hned na úvod vás ujistím, že systém v zařízení je fakticky stejný, jaký najdete i v malých laciných krabičkách. To je dobře, jste ve známém prostředí a nemusíte řešit, že by se něco dělalo zcela jinak.

Běžící systém
i Zdroj: PCTuning.cz
Běžící systém

V průběhu instalace se nás zařízení ptá, jestli chceme nastavit službu QuickConnect a registrace pro find.Synology, na obě služby se podíváme jindy, ve firmách se obvykle nenastavují, naopak se snažíte, aby se k zařízení nedalo pokud možno dostat z internetu.

Instalace doběhla, zařízení je aktualizované a zařízení hlásí, že je v dobrém stavu.

Zařízení je v dobrém stavu
i Zdroj: PCTuning.cz
Zařízení je v dobrém stavu

...a přitom pořád bliká status.

Vše je v dokumentaci.

Tabulka kódů
i Zdroj: PCTuning.cz
Tabulka kódů

Ano, vadí mu, že nemáme vytvořený volume. Po jeho vytvoření se upozornění vypne.

Pozorný čtenář zjistí, že i síťová karta umí svítit oranžově, tedy pokud běží rychlostí 100 Mbps. Ale to je správně. Stovkou? Dneska? Jako vážně? Kopírovat rychlostí 10 MB/s? Tak určitě.

Ve firemním prostředí je důležité kontrolovat Security Advisor, který nám pomůže se zabezpečením zařízení. Tohle je poměrně šikovná utilitka, podívá se, jestli jsme někde něco nepřehlédli.

Kontrola zabezpečení
i Zdroj: PCTuning.cz
Kontrola zabezpečení

NAS jsem donastavil, vypnul nepotřebné služby, zkontroloval a vypnul aktualizace. To je dvousečná zbraň a důrazně to nedoporučuji provádět u zařízení vystrčených do internetu. Při vypnutých aktualizacích víte, že to, co funguje teď, bude fungovat i za rok. Ovšem, musíte se o zařízení pravidelně starat. Pokud se o zařízení nestaráte, přijde mi jako přijatelnější risk nechat aktualizace zapnuté.

Hodně nastavení jsme probrali už dříve.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama