Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware
Článek Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware

Domácí síťování: Pirátské vysílání – skutečný hardware

Petr Šaroun

Petr Šaroun

5. 8. 2019 03:00 43

Seznam kapitol

1. Storage 2. Pohled dovnitř a rozšíření 3. Rozumíme NAS 4. Příprava vytvoření pole 5. Simulovaná porucha pole RAID 5 6. Testy rychlosti jednotlivých typů RAID

Protože jsou prázdniny, dohodl jsem s firmou Synology takové menší pirátské vysílání, prostě něco, co není běžnou součástí článků na PCTuningu. Články o větším než malém hardware. Dnes si představíme Synology RackStation RS818+​, který můžete potkat v řadě firem a rozšíříme ho o 10 Gbit síťovou kartu.

Reklama
Reklama

Rozumíme NAS

Obecně, pokud v IT něco bliká červeně nebo oranžově, něco to chce. Možná to není v RFC, ale určitě zatracuji ty, kteří používají oranžové a červené ledky pro nesmysly. Oranžově mohou blikat servery, vadné disky v serverech atd. Systém vás upozorňuje, že je něco špatně. Spokojený server svítí modře nebo zeleně a smutný bliká oranžově nebo červeně. (A až dvě třetiny ajťáků to stejně ignorují). Chtělo by to audio zprávu.

Signalizace
Signalizace

Pokud je NAS spokojený, svítí zeleně. Pokud se mu něco nelíbí, bliká oranžové upozornění (status).
Pokud se děje něco horšího, bliká oranžová výstraha (alert).

Tabulka kódů
Tabulka kódů

Základní nastavení

Hned na úvod vás ujistím, že systém v zařízení je fakticky stejný, jaký najdete i v malých laciných krabičkách. To je dobře, jste ve známém prostředí a nemusíte řešit, že by se něco dělalo zcela jinak.

Běžící systém
Běžící systém

V průběhu instalace se nás zařízení ptá, jestli chceme nastavit službu QuickConnect a registrace pro find.Synology, na obě služby se podíváme jindy, ve firmách se obvykle nenastavují, naopak se snažíte, aby se k zařízení nedalo pokud možno dostat z internetu.

Instalace doběhla, zařízení je aktualizované a zařízení hlásí, že je v dobrém stavu.

Zařízení je v dobrém stavu
Zařízení je v dobrém stavu

...a přitom pořád bliká status.

Vše je v dokumentaci.

Tabulka kódů
Tabulka kódů

Ano, vadí mu, že nemáme vytvořený volume. Po jeho vytvoření se upozornění vypne.

Pozorný čtenář zjistí, že i síťová karta umí svítit oranžově, tedy pokud běží rychlostí 100 Mbps. Ale to je správně. Stovkou? Dneska? Jako vážně? Kopírovat rychlostí 10 MB/s? Tak určitě.

Ve firemním prostředí je důležité kontrolovat Security Advisor, který nám pomůže se zabezpečením zařízení. Tohle je poměrně šikovná utilitka, podívá se, jestli jsme někde něco nepřehlédli.

Kontrola zabezpečení
Kontrola zabezpečení

NAS jsem donastavil, vypnul nepotřebné služby, zkontroloval a vypnul aktualizace. To je dvousečná zbraň a důrazně to nedoporučuji provádět u zařízení vystrčených do internetu. Při vypnutých aktualizacích víte, že to, co funguje teď, bude fungovat i za rok. Ovšem, musíte se o zařízení pravidelně starat. Pokud se o zařízení nestaráte, přijde mi jako přijatelnější risk nechat aktualizace zapnuté.

Hodně nastavení jsme probrali už dříve.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning