Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55
Hardware Článek Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55 | Kapitola 18

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

27. 11. 2012 03:00 17

Seznam kapitol

1. Čipová sada AMD A55 aneb naprostý základ 2. ASRock FM2A55M-DGS – představení 3. ASRock FM2A55M-DGS – detailní pohled 4. ASRock FM2A55M-DGS – popis napájení, čipů a řadičů 5. ASRock FM2A55M-DGS – BIOS 6. ASRock FM2A55M-DGS – software 7. Asus F2A55-M LK – představení 8. Asus F2A55-M LK – detailní pohled 9. Asus F2A55-M LK – popis napájení, čipů a řadičů 10. Asus F2A55-M LK – BIOS
11. Asus F2A55-M LK – software 12. Testovací sestava a metodika 13. Paměťová propustnost a syntetické testy 14. Vícevláknové benchmarky, rendering a převod videa 15. Šifrování a testy komprese dat 16. Syntetické grafické testy 17. Herní testy 18. Teploty a spotřeba sestavy 19. Přetaktování 20. Závěrečné zhodnocení

Zaujalo vás nové APU Trinity natolik, že již pokukujete po nové a zároveň levné základní desce? Tak to byste měli zbystřit. Dnešní článek se totiž bude věnovat levným microATX základním deskám s čipovou sadou AMD A55 a paticí FM2. Zvítězí základní deska od ASRocku anebo od Asusu? Nakonec to bylo docela jednoznačné.

Reklama
Reklama

Teploty – měření bezkontaktním teploměrem

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půl hodině běhu odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Pokud jde o teplotu jižního můstku (FCH čipu), tam jsou na tom obě testované desky s čipsetem AMD A55 velmi podobně. Deska od ASRocku je na tom pouze o 1 °C hůře než F2A55-M LK od Asusu. Pro porovnání teplot je v grafech i základní deska Gigabyte F2A85X-UP4 s čipovou sadou A85X, která má daleko větší plochu pasivního chladiče FCH čipu a je také navíc osazena chladičem napájecích obvodů.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

U teploty napájecí kaskády APU je již situace o něco zajímavější. FM2A55M-DGS od ASRocku má menší teplotu v idle, která činí 40 °C. Základní deska od Asusu má o 7 °C v idle více, ale vypeče se v zátěži „jenom“ na 76 °C. U ASRocku napájecí obvody v zátěži programem OCCT až 83 °C. Teploty to rozhodně nejsou nízké, ale to se dalo u desek s nechlazenou napájecí kaskádou čekat. Srovnání s více jak 2× dražší deskou F2A85X-UP4 s chlazenou oblastí VRM by bylo mírně přitažené za vlasy. Bude spíše zajímavé sledovat, zda se vysoké teploty neprojeví negativně na možnostech přetaktování.

Spotřeba sestavy

Výslednou spotřebu (příkon) sestavy měříme běžně dostupným zásuvkovým elektroměrem EMOS FHT 9999. Někteří mohou namítnout, že se nejedná zrovna o profesionální řešení, ale na měření rozdílů mezi sestavami to bohatě postačuje. Po zhruba 10 minutách ustálení operačního systému probíhá měření spotřeby v bez zátěže (idle). Poté měříme spotřebu v benchmarcích.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Bez zátěže si řekla sestava s deskou FM2AM-DGS o 41 wattů. O pouhé 2 watty více potřebovala deska od Asusu. V zátěži byl odstup podobný a deska od ASRocku vyžadovala 117 respektive 131 wattů u benchmarku Cinebench R11.5 x64 a DiRT 2 dema. Asus F2A55-M LK spotřeboval o 2 – 4 watty v zátěži více. Pokud byla deska od ASRocku v něčem lepší, tak se jedná hlavně o spotřebu (nejspíše díky menšímu počtu napájecích fází). Větší odstup F2A85X-UP4 od testovaných desek je způsoben lepším návrhem napájecí kaskády a také její výrazně nižší teplotou během všech testů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning