Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55
Hardware Článek Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

27. 11. 2012 03:00 17

Seznam kapitol

1. Čipová sada AMD A55 aneb naprostý základ 2. ASRock FM2A55M-DGS – představení 3. ASRock FM2A55M-DGS – detailní pohled 4. ASRock FM2A55M-DGS – popis napájení, čipů a řadičů 5. ASRock FM2A55M-DGS – BIOS 6. ASRock FM2A55M-DGS – software 7. Asus F2A55-M LK – představení 8. Asus F2A55-M LK – detailní pohled 9. Asus F2A55-M LK – popis napájení, čipů a řadičů 10. Asus F2A55-M LK – BIOS
11. Asus F2A55-M LK – software 12. Testovací sestava a metodika 13. Paměťová propustnost a syntetické testy 14. Vícevláknové benchmarky, rendering a převod videa 15. Šifrování a testy komprese dat 16. Syntetické grafické testy 17. Herní testy 18. Teploty a spotřeba sestavy 19. Přetaktování 20. Závěrečné zhodnocení

Zaujalo vás nové APU Trinity natolik, že již pokukujete po nové a zároveň levné základní desce? Tak to byste měli zbystřit. Dnešní článek se totiž bude věnovat levným microATX základním deskám s čipovou sadou AMD A55 a paticí FM2. Zvítězí základní deska od ASRocku anebo od Asusu? Nakonec to bylo docela jednoznačné.

Reklama
Reklama
Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

V dnešní recenzi chceme vyhovět hlavně spořivým uživatelům, kteří by chtěli postavit sestavu na nejnovějším APU od AMD – Trinity a hledají levnou základní desku. Do testu jsme proto vybrali dvojici entry-level základních desek s paticí FM2. První deska s označením FM2A55M-DGS je od firmy ASRock a dá se sehnat zhruba od 1200 Kč včetně daně. Druhou základní desku F2A55-M LK poskytla k testu firma Asus. Ta je mírně dražší a dá se pořídit od 1400 Kč s DPH. Obě testované základní desky jsou navíc microATX rozměrů, takže mohou být osazeny do kompaktních počítačových skříní, a tím pádem jsou teoreticky vhodné pro HTPC sestavy. Zda se vyplatí ušetřit nějakou tu stokorunu na základní desce a neprojeví se to negativně na provozních vlastnostech a ne jenom to, se dovíte během čtení recenze.

Čipová sada A55 – naprosté minimum i pro FM2

S příchodem APU Trinity na trh vydala firma AMD i inovovaný čipset A85X, o kterém jsme vám již podrobněji psali v dřívějším článku. I přes to lze najít starší čipové sady A55 a A75 u nových základních desek s paticí FM2. Testované desky jsou toho krásným příkladem. Nejnižší čipová sada AMD A55 s kódovým názvem Hudson D2 nabízí jednu PCI Express 2.0 x16 linku pro případnou dedikovanou grafickou kartu, oficiální podporu DDR3 pamětí s rychlostí až 1866 MHz nebo RAID 0/1/10 zapojení.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Čím se liší čipset A55 oproti A75 případně novějšímu A85X? První zásadní rozdíl se týká USB portů. Těch je sice dostatek, ale čipset A55 jako jediný z výše uvedených nepodporuje nativně moderní USB 3.0 protokol. Nedá se ani moc očekávat, že by výrobci osazovali jejich low-endové desky přídavnými USB 3.0 řadiči. Druhá změna se také váže na konektivitu – konkrétně se jedná o SATA porty. Ty jsou staršího SATA II standardu a budou svou maximální rychlostí 3 Gb/s mírně brzdit rychlé SSD disky. Dalším zpomalením v tomto ohledu bude chybějící podpora FIS Based Switching, která se projeví až při osazení více disků. O co se jedná? Velmi zjednodušeně může komunikovat s čipovou sadou pouze jeden disk v jednom okamžiku. Ty další musí nějakou dobu vyčkat a vystřídat se, než začnou přenášet data. Můžou tak vznikat zbytečné prostoje, které se projeví na výsledném výkonu diskového subsystému. Další informace lze vyčíst z blokového schématu, které je navíc animované a ukazuje rozdíly mezi čipovou sadou AMD A55 a A75.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Blokové schéma čipové sady AMD A55 a AMD A75

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning