Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj | Kapitola 2

Pavel Boček

Pavel Boček

35

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Dnes se podíváme na něco speciálního, aktuálně nejvýkonnější pasivně chlazený zdroj s digitálními prvky, Enermax Digifanless 550 W. Ten sice stojí více jak ukrutných 6000 korun, nicméně nabízí plnou palbu: vysokou účinnost 80 PLUS Platinum, plně modulární kabeláž, DC-DC měniče, kvalitní osazení…jak na tom tedy Digifanless je?

Reklama

Konektory, kabeláž

Jak jsem již zmiňoval v preview, všechny jednotlivé vodiče kabeláže jsou individuálně oflexované. Sice to vypadá zajímavě, ale praktická hodnota je jednoznačně záporná, jelikož jaksi pointou flexování je právě zabalení hromady kabelů do pár svazků. Místo toho jsou tu desítky individuálních kabelů, dvakrát až třikrát tlustějších než bez flexování. Dohromady to tedy tvoří pytel nepořádku, tu a tam postaru svázaného dohromady stahovacími pásky. Opravdu to nepobírám. Pozitivní je, že ke konektoru ATX 12 V vedou vodiče 16AWG, stejně jako většina vodičů v Main ATX je 16AWG. Jen vodiče pro zpětnou vazbu (pro +3,3 V, +5 V, +1 2V a dokonce i zem!) jsou 20AWG a jeden +12V pin má místo jednoho drátu dva 18AWG. Pěkné. je jenom škoda, že kabely PCIe používají pouze vodiče 18AWG, za tu cenu už mohly být také 16AWG. Rovněž to vypadá, že se Enermax nenaučil vůbec nic, protože zase opět nikde není žádné zlacení kontaktů. Stále ještě si živě pamatuji ten 1,5kW Platimax v bitcoinovém mineru, kde karty braly i 250 W přes jeden 6pinový konektor. Dvakrát to shořelo na prach, potřetí jsem zdroj předělal na pevnou kabeláž. Vypadá to strašně, ale od té doby funguje bez poruchy doteď.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Zde tedy Enermax ztratí nějaké ty body. Další nelogická věc k Main ATX – je to pevný 24pinový konektor, tudíž zdroj je nepoužitelný pro starší desky (nebo i levnější ITX desky, které mají často i dnes jen 20pinové konektory). Zbývá tedy možnost tam konektor zkusit nacpat (pokud je místo kolem, aby mohly 4 piny přesahovat), nebo použít adaptér. A další věc, jelikož Main ATX a ATX 12 V jsou částečně rozdělené a částečně naopak spojené do dvou modulárních konektorů, nemůžete připojit pouze jeden, ale vždy oba svazky dohromady i když byste ATX 12 V vůbec nepotřebovali. Nebudu za to strhávat body, ale podle mne je celá ta modulární kabeláž jako celek pěkně imbecilní. Pozitivní je alespoň osazení klasických molexů Enermax s odpojavícmi klipy.

Konkrétně máme následující:

  • Main ATX (nedělitelný 24pin): 62 cm
  • 1× ATX 12 V (4+4pin): 69 cm
  • 4× PCIe (6+2pin): 53 cm
  • 8× SATA: 2× 47 cm, 2× 63 cm, 2× 79 cm a 2× 96 cm (uff)
  • 4× Peripheral molex: 49 cm, 63 cm, 79 cm a 94 cm (uhh)
  • 1× Berg pro disketovou mechaniku: 108 cm (probůh)
  • 1× ZDPMS na USB: 61 cm

Vnější provedení, chlazení

Kryt zdroje je vyroben z 0,9mm SECC plechu s matným (pravděpodobně práškovým) černým lakováním, klasika jako u spousty jiných zdrojů. Na rozdíl od Seasonicu Platinum Fanless používá Digifanless zcela standardní kryt ze dvou U částí sešroubovaných do sebe (zatímco kryt Seasonicu je mnohem komplikovanější). To tedy umožňuje pro Enermax levnější výrobu.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Zadní stěnu, zde určenou k nasávání vzduchu, tvoří běžné šestiúhelníky. Povšimněte si výstupku pod vstupním napájecím konektoru, od těch se umisťuje přiložený drát k přidržení napájecího kabelu.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro zlepšení proudění vzduchu jsou šestiúhelníkové perforace i v bočních stěnách, nějaké perforace jsou pak i v hranách nad nimi. Jak si ovšem můžete všimnout, půlka děr je ucpaná plastovou izolační fólií. Takto je to na obou stranách! Proč tam vůbec je? Vždyť to nedává žádný smysl.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Jelikož Digifanless je chlazen pasivně, ventilátor není přítomen, horní stěna je kompletně perforovaná šestiúhelníky. Většinu chlazení obstarávají černě eloxované hliníkové chladiče, ale Eneramx rovněž používá celý kryt zdroje jako chladič: pod hlavními zdroji tepla jsou silikonové teplovodivé podložky, přenášející teplo přímo na kryt a případně i celou počítačovou skříň.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama