Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj | Kapitola 3

Pavel Boček

Pavel Boček

35

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Dnes se podíváme na něco speciálního, aktuálně nejvýkonnější pasivně chlazený zdroj s digitálními prvky, Enermax Digifanless 550 W. Ten sice stojí více jak ukrutných 6000 korun, nicméně nabízí plnou palbu: vysokou účinnost 80 PLUS Platinum, plně modulární kabeláž, DC-DC měniče, kvalitní osazení…jak na tom tedy Digifanless je?

Reklama

Vstupní filtrace

První část vstupní filtrace začíná jako obvykle již na vstupní vidlici dvěma keramickými Y kondenzátory dodatečně obalenými smršťovací bužírkou a také jedním fóliovým X kondenzátorem. Vše je zapájené do malé desky připájené přímo na vstupní vidlici a jednopólový síťový spínač. Pájení není moc čisté, několik kuliček pájky je vidět dokonce na snímku.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska nese vybíjecí obvod Champion Micro CMD02X, který kondenzátor vybíjí až po ztrátě napájení, nikoli trvale čímž by zbytečně vznikaly ztráty. Připájením přímo na tuto desku dochází velmi elegantně k úspoře místa přičemž odsud mikročip vybije i další X kondenzátory přímo na hlavní desce zdroje (pokud bude pojistka neporušená, a pokud ne, tak to uživateli strkajícímu prsty do vidlice po odpojení zdroje nemůže ublížit).

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhá část přímo na hlavní desce sestává ze dvou tlumivek se společným jádrem a varistoru (obaleného bužírkou) nacpaného přímo mezi ně. Dále tu máme ještě jeden Y kondenzátor mezi usměrněnou zemí zdroje a síťovou zemi, to je vše. Trochu méně součástek než je běžné, jsem tedy zvědav na vysokofrekvenční rušení na sekundární straně. Termistor s reléovým obchvatem je umístěn poblíž vstupního kondenzátoru.

Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
i Zdroj: PCTuning.cz

X kondenzátory (mezi fází a nulovým vodičem) a Y kondenzátory (mezi fází a zemí/nulou a zemí), často také mezi primární a sekundární stranou, slouží k filtraci vysokofrekvenčního rušení ze sítě (často ze zařízení, které vlastní fitlraci nemají kvůli úsporám, ale i ze zařízení, kde je filtrace jaksi těžko implementovatelná) a zároveň potlačují rušení z tohoto zdroje do sítě. Pro ten samý účel jsou použity tlumivky, dohromady vše tvoří vstupní filtr. Tyto součástky také mohou částečně pomoci k potlačení menších napěťových špiček v séti, k potlačení větších špiček (např. kvůli úderu blesku do vedení v okolí) je použit varistor. V dnešní době jsou Y kondenzátory osazovány i mezi síťovou zem kostru) a pracovní zem zdroje (za usměrňovačem) k potlačení přenosu rušení uvnitř zdroje na sekundární stranu, jelikož rušení na opravdu vysokých frekvencích je schopné se přesouvat i po plášti vodičů či kostře. To je také důvod, proč jsou vstupní vodiče provlékány feritovými jádry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama